Dünya Haberler

SKANDAL! LGBT’ler, Ekvador’daki Dönüştürme Terapilerinde Dövülüyor ve Tecavüze Uğruyorlar!

GMag
Yazar: GMag

Güney Amerika ülkesi Ekvador’da eşcinsellik yasal olsa da LGBT bireylerin, lisanssız rehabilitasyon kliniklerinde şiddetli “dönüşüm terapisi”ne maruz kaldıkları bildirildi.

Reuters haber servisinin hayır kolu olan Thomson Reuters Vakfı’na göre, insan haklarına aykırı olan psikolojik ve fiziksel istismar on yıldan uzun bir süredir devam ediyor.

LGBT hakları gruplarından Taller de Comunicacion Mujer’den Cayetana Salao şu açıklamaları yaptı;

“Dönüşüm terapileri, çoğunlukla özel ve gizli alkol ve uyuşturucu bağımlılığı kliniklerinde devam ediyor. Maalesef bu bir gerçek.”

Ebeveynler veya diğer akrabalar tarafından, kendi iradeleri dışında buralarda tutulan LGBT kişiler, dövülüyor, yataklara zincirleniyor, zorla ilaç tedavisi uygulanıyor. Mağdurlar; eşcinselliğin tedavi edilebilir bir akıl hastalığı olduğuna inanan diğer hastalar ve personel tarafından “ıslah edici tecavüz”e uğruyorlar.

Protestan gruplarının baskın olarak Katolik ulusunda nüfuz sahibi olduğunu kaydeden Salao, lisanssız kliniklerden yaklaşık 200’ünün Ekvador’da faaliyet gösterdiğini tahmin ediyor. LGBT’lere yönelik nefret suçları ve diğer insan hakları ihlalleri, 2012 yılından bu yana 100’den fazla klinikte bildirildi ancak cezalar veya takipler yapılmadı.

Ekvador halk sağlığı bakanlığı, 2016 yılından bu yana sağlıksız koşullar ya da ruhsatsız olarak faaliyet göstermesi nedeniyle kepenkli 60’dan fazla klinikte “dönüşüm terapisine” ilişkin hiçbir kanıt bulunmadığını belirtti. Temsilci Maria Jose Espin, bu klinikler hakkında “Var olmamalılar.” açıklamasını yaptı.

Yorum Yaz