Haberler Teknoloji

South Park’ın Yeni Bilgisayar Oyunu, Irkçı, Homofobik ve Transfobik!

GMag
Yazar: GMag

Yeni bir South Park video oyununda transseksüel olduğunuz için dövülebilirsiniz!

South Park: The Fractured But Whole bilgisayar oyunu, gelecek ayın resmi yayınlanmasından önce bu hafta geliştirici Ubisoft tarafından basına tanıtıldı.

Erken erişim demosunu oynayan gazetecilerden çıkan haberler, oyunun kaba bir sosyal yorum içerdiğini ortaya koydu; karakteriniz trans ya da gay olursa oyun zorlaşacak!

Oyunun oyunculara karakter oluşturma ekranında bir ‘zorluk’ sürgüsü sunduğu ortaya çıktı. ‘Kolay’ seçmek isterseniz, karakteriniz soluk beyaz ten renginde olurken, ‘çok zor’ seçerseniz koyu renk tenli olmak zorundasınız.

Oyun, aynı zamanda, bir karakterin transseksüel olarak tanımlanmasına olanak tanıyan ve oyun boyunca fazladan transfobik saldırılar ekleyen bir seçenek içeriyor.

Oyunun başlarındaki bir sahnede, okul danışmanı Bay Mackey, oyuncudan önceki oyununda aynı oyuncu karakterinin erkek olmasına rağmen, oyuncuya ‘Erkek, Kadın veya Diğer’ karakter için bir cinsiyet seçmesini ister.

Danışman açıklar:

“Danışmanınız olarak benimle her konuda konuşabilirsiniz. Anlıyorum, cinsiyet hakkında konuşmak istiyorsun. Seks meselelerinde son derece eğitim aldım, korkmak zorunda değilsiniz. Gerçekten çok basit. Cinsiyetiniz hakkında konuşmak istediğinizde, basitçe erkek, kız veya başka biriyim diyerek başlayabilirsiniz.”

Oyuncu, ‘kadın’ seçerse, Bay Mackey’in, önceki South Park video oyunundaki ana karakter bir erkek olduğu için kafası karışıyor.

Oyuncu daha sonra bir ‘cisgender’ veya ‘transseksüel’ kızı olup olmadığını belirlemelidir.

‘Trans-cinsiyet’ seçildiyse Mackey açıklıyor:

“Eh, bu bir şok. Belki de bir kızın ne demek istediğini tam olarak açıklığa kavuşturmalıyız. Diyelim ki x kişisi kız olarak doğdu. Bu dünyada, doğduklarından farklı bir cinsiyete ait hisseden bazı insanlar da var ve bu kişilere transseksüel diyoruz. Sen kendini cis olarak mı yoksa transseksüel olarak mı tanımlıyorsun?”

Bir oyuncu transseksüel seçerse, danışman şunları söylüyor:

“Sorun değil, ortasında olduğunuzu bilmiyordum … bir dakika durabilir misiniz? Aileni aramam lazım.”

Anne-babaya seslenirken de diyor ki:

“Ben onun bir kız olduğunu biliyorum, ama o bana bir transseksüel kız olduğunu söylemişti. Fark etmez, elbette, hayır, hayır, haklısın, kesinlikle bir kızdı (önceki oyunda).”

“Diğer” seçildiyse, danışman diyor ki:

“Bu bir şok, fakat ikili bir cinsiyet olarak tanımlanmamasının yanlış bir yanı yok. İstediğin cinsiyet olursa, tamam, hiçbiri olsa bile sıkıntı yok!”

Bir oyuncu, görevden ayrıldıktan hemen sonra trans veya ikili olmayan cinsiyetlerden birini seçtiyse, oyuncu kamyonda ‘kundaklama’ saldırısına uğruyor.

Eğer cisgender bir erkek ya da kız seçerseniz savaş gerçekleşmiyor.

Oyunun videosuna aşağıdan göz atabilirsiniz;

OK_Jel_AnaBanner

1 Yorum

  • Hayatınızda South Park izlemeden şu haberi yapmış olmanız çok komik. Muhteşem bir eleştiri şekli değil mi bu? Nasıl ırkçı veya homofobik diyebiliyorsunuz? ‘Don’t worry, this doesn’t affect combat… just every other aspect of your whole life’ diye bir cümle kuruluyor oyunda. Haberi alıntılarken orayı bilerek mi almadınız? İşinizi düzgün yapın, araştırın lütfen.

Yorum Yaz