Araştırma Haberler

Stresinizi Azaltmanız İçin Partnerinizi Koklamanız Gerekiyor!

GMag
Yazar: GMag

Yeni bir araştırma, partnerinizi koklamanın stresi azaltabileceğini ortaya koydu.

Kişilik ve Sosyal Psikoloji Dergisinde yayınlanan çalışma, British Columbia Üniversitesi’nde gerçekleştirildi ve araştırmaya 100 çift katıldı.

Erkeklere, deodorant, kolonya veya doğal kokularını etkileyecek herhangi bir şey olmaksızın, 24 saat boyunca giymeleri için temiz bir tişört verildi.

Partnerlerine ise rastgele tişörtler dağıtıldı. Bu tişörtler ya partnerleri tarafından giyilmişti, ya araştırmaya katılan diğer erkekler tarafından giyilmişti ya da temiz tişörtlerdi.

Daha sonra stres testleri yapıldı ve eşlerinin tişörtlerinin kokusunu alan insanların stres seviyelerinin düştüğü gözlemlendi. Hatta bazıları kendi eşinin kokusunu bile tanıdı.

Çalışma hakkında konuşan baş yazar Marlise Hofer şu açıklamayı yaptı;

“Birçok kişi eşleri yanlarında olmadığında, yatakta eşlerinin tarafında uyumayı tercih ediyor. Ancak bunu neden yaptığının da kendisi de farkında olmayabiliyor. Yaptığımız çalışma bu soru için de bir cevap niteliğinde. Bulgularımız, eşin kokusunun fiziki varlığı olmaksızın bile, stres azaltmaya yardımcı olan güçlü bir araç olabileceğini gösteriyor.”

Yorum Yaz