Haberler Televizyon

“The Gifted”, Gerçek Kuir Mutantlar Arıyor

GMag
Yazar: GMag

Fox’un yayınlarından biri olan The Gifted, ilk sezonunda bir sürü mutantı bize tanıttı. Elbette, mutant kahramanlar ve kötü mutantlar vardı, mutant mülteciler ve mutant kaçanlar da vardı. Güçlerini gizlemek için uğraşan mutantlar, akıl sağlığı sorunları ile uğraşan mutantlar vardı. Şovun çeşitli bölümleri bizleri, çeşitli ırk ve etnik kökenlerden oluşan mutant karakterlerle tanıştırdıı. Bize sunmadığı belki de tek şey ise mutant veya insan LGBT karakterlerdi.

Ancak 2018’de, bu karakterlerin mücadelelerini kuir insanlarla kıyaslayabildiğiniz, gerçek gay ve lezbiyen karakterleri bu hikayelere dahil etmemek için bir bahane olmamalı. Mutlaka, LGBTleri bir alegori olarak kullanmayı bırakmak ve gerçek ve kuir karakterleri diziye dahil etmeye başlamak için The Gifted ve X-Men filmlerinin genel olarak vakti geldi.

İlk çizgi roman olarak ortaya çıkmasından bu yana, sıradan insanlarda korku ve nefrete teşvik eden insanüstü yeteneklerle doğan karakterler olan X-Men, marjinalize olmuş gruplar için bir alegori olarak yorumlandı. Stan Lee ve Jack Kirby’nin 1960’ların başında mutantlara karşı ayrımcılık hikayeleri Sivil Haklar hareketinin etkenlerini yansıtıyordu. Takımın şiddet içermeyen lideri Profesör Xavier ve militan mutant ayrılıkçısı Magneto, sırasıyla Martin Luther King Jr. ve Malcolm X ile karşılaştırıldı.

2003 X2: X-Men United’ta, Bobby Drake’in (Iceman) mutant olarak anne babasına açıldığı sahne, özellikle de annesinin “mutant olmamayı denedin mi…” sorusu dikkat çekici bir noktaydı. O sırada, böyle büyük bir bütçeye sahip süper kahraman filminde yer alan bir sahnenin devrim yarattığını düşünülüyordu.

Ancak Iceman, on yıl sonra çizgi romanda gay olarak ortaya çıktı; LGBT karakterlerinin dünyayı kurtardığı, aşık olduğu ve insanların çizgi romanlarla yaptıkları her şeyi televizyonda, kitaplarda ve filmlerde yaptığı saflara katıldı. Öyleyse mutant metafor, yararlılığını az ya da çok oranda kaybetti. Buna güvenmeye devam etmek korkunç ve homofobik olabilirdi.

The Gifted dünyasında, çekirdek X-Men ekibi ve Magneto’nun Kardeşliği ortadan kayboldu. Dolayısıyla film franchise’indeki önemli rollerden Iceman ve panseksüel Mystique gibi karakterler yarış dışı kaldı.

Çizgi romanlarda Blink (Jamie Chung), Dreamer (Elena Satine) veya Stepford Cuckoos (Skyler Samuels) kadar isim tanınmasıyla birlikte diğer kuir mutant karakterler var.

Benjamin Deeds (Morph), Nathaniel Carter (Hindsight) ve Victor Borkowski (Anole) gibi daha genç karakterler ise, ana akım çizgi romanlarda görünmeye açık ilk gay süper kahramanlarından biri olan Northstar, Mutant Underground ekibine mükemmel bir katkı yapacak.

Fox geçtiğimiz günlerde The Gifted’i ikinci sezonuna onay verdi ve bu da muhtemelen gösterinin geniş mozaiğine daha fazla mutant getirdi. İlk 13 bölümlük kemerinde The Gifted, Legion’un sürrealisti olarak X-Men dünyasına girmek gibi iddialı veya deneysel bir şey denemiyor.

Ancak, bu dizi gerçekliğinin LGBT karakterlerini içermesi gerekir.

Yorum Yaz