reklam
Haberler Teknoloji

Tinder ve Grindr’da Cinsel Suçlarda Korkutucu Artış!

GMag
Yazar: GMag

İnternet ilişkilerini kapsayan suç ihbarlarının sayısı son seneler içinde keskin bir yükseliş gösterdi.

Birleşik Krallık polisinden gelen yeni rakamlar, 2011 ve 2016 arasında 2000 suç işlendiğini gösteriyor.

2011’de 140 civarı suç kayıtlara geçerken, bu rakam 2016’da 676’ya çıkarak %382’lik bir artış göstermekte.

Aynı zaman dilimi içerisinde ihbar edilen cinsel suçların sayısı 14’ten 106’ya, şiddet içerikli saldırıların sayısı ise 29’dan 240’a çıktı.

Sky News’un haberine göre en büyük iki ilişki uygulaması bu suçlarda en büyük artışı gözlemledi.

Tinder ve Grindr ile alakalı haberler her geçen gün daha da sıklaşırken bu platformları kullanan bazı üyeler internette ilişki aramanın karanlık yüzünü gördüklerini dile getirdiler. Sahte profiller ve uyuşturuculu seks partileri bunlar arasında.

Kraliyet Cezaevi ve Gözaltı servisinden Stephen Morris, Gay Star News’a verdiği röportajda uyuşturculu seks trendinin “şüphe olmadan Amerika’daki artışa sebep olduğunu” söyledi.

Morris daha sonra, ihbar edilen suçların işlenen suçlardan daha az olduğunu, bunun da çeşitli sebepleri olabileceğini söyledi.

Bu suçların ihbar edilmemelerinin büyük sebeplerinden birisi mağdurun saldırıya uğradığı anda uyuşturucu kullandığı için kendisinin de suçlu durumuna düşebileceğini düşünmesi.

Bir Grindr sözcüsü “Grindr dijital ve manuel tespit araçlarını kullanarak kullanıcılarını güvenli bir ortamda birleştirmeyi amaçlamaktadır,” dedi.

“Grindr bütün kullanıcılarını şüphe içeren ve tehditkâr davranışları şikayet etmeleri konusunda teşvik ediyor. Bu süreci sürekli olarak geliştirsek de Grindr’ın açık bir platform olduğunu hatırlamak da önemli.”

Birleşik Krallık’ta ikamet eden yedi milyona yakın kişi internette ilişki ve eş aramak için çeşitli siteleri kullanıyorlar. Tahminlere göre Birleşik Krallık’taki her üç ilişkiden biri artık sanal ortamda başlıyor.

OK_Jel_AnaBanner

Yorum Yaz