Haberler Teknoloji

SKANDAL! Tinder, Trans Kadınların Profillerini Siliyor!

GMag
Yazar: GMag

Görünüşe göre, Tinder’da herkes hoş karşılanmıyor.

Geçen yıl, popüler buluşma uygulaması Tinder, bireyin seçtiği cinsel kimliği belirleme seçeneğini anlatmıştı. Uygulamada yapılan açıklamada şunlar yazıyordu;

“Herkes Tinder’da iyi karşılanır. Bugünden başlayarak, kendinizi nasıl tanımlarsanız tanımlayın, otantik benliğini ifade edebilirsiniz.”

İnsanlar artık cinsel kimliğini seçebiliyor olmalarına rağmen, bunu paylaştıkları için cezalandırılabiliyorlar. Şirketin “hiç kimsenin cinsiyetinden dolayı Tinder’dan men edilmeyeceği” sözüne rağmen, trans kadınların profilleri hala düzenli olarak uygulamadan siliniyor.

Tinder kullanıcıları, profili ihbar ederse, topluluk kurallarını ihlal ettiği için hesap otomatik olarak banlanıyor. Transseksüel kadınlar, cis erkeklerin onları ihbar etmesi sebebiyle en büyük risk altında olan kişiler. Ne yazık ki bu kadınlar için Tinder, ihbarlara başka bir denetim yapmamakta ve itiraz süreci bulunmamaktadır. 

Ayırt edici özelliğin son kurbanı, Twitter kullanıcısı olan Tahlia Rene, profili hizmetten “bir şekilde” ihlal ettiği için uygulamadan kalıcı olarak men edildi. 

Geçen hafta, aktivist ve YouTuber Kat Blaque de benzer bir deneyim paylaştı.

“Tinder’de 3 kez yasaklandım” diye tweetledi.

“Tinder profil sayfamda transeksüel olduğumun açıkça belirtilmesinin benim aleyhime olduğunu açıkça belli etti.”

Tinder, Blaque’e bir açıklama ile yanıt verdi;

“Tinder konusundaki deneyiminiz için üzgün olduğumuzu söylemek isteriz. Kapsayıcı olma ve memnuniyetle kabul etme bizim için temel bir değerdir, belli ki burada bir şeyler ters gitmiş.”

Kat Blaque

Tinder, açıklamasına şöyle devam etti;

“Bunu duyduğumuz için üzgün olsak da, konuşarak dışarıdan ürünümüzü geliştirmemize ve çeşitli kullanıcılarımızın deneyimini daha iyi hale getirmesine yardımcı oluyoruz. Bize büyümeye devam etme ve Tinder’i daha iyi bir yer haline getirme fırsatı vereceğinizi umuyoruz.”

Yorum Yaz