Haberler Transseksüel

Transseksüel Futbolcunun Kadınlar Liginde Oynamasına İzin Verildi

GMag
Yazar: GMag

28 yaşındaki Avustralyalı futbolcu Hannah Mouncey, Avustralyalı yetkililerden izin alarak Avustralya Kadın Futbol Ligi’nde forma giyen ilk transseksüel kadın oldu. AFL (Avustralya Futbol Federasyonu) bu hafta, Mouncey’nin Victoria eyalet liginde oynayabileceğini açıkladı ancak kadın AFL’nin Kadın Ligi’nde oynayamayacak.

Dönüşümünden önce Mouncey, Avustralya erkekler hentbol takımında forma giyiyordu ve milli formayı 22 kere giymişti. 2015 yılında ise trans olduğunu açıkladı.

Mouncey’nin oynayabileceği kararını AFL’nin hukuk müşaviri Andrew Dillon ve dahil etme, sosyal politika yöneticisi Tanya Hosch imzaladı. Hosch konuyla ilgili şunları söyledi:

“Herkesi dahil etme konusunda kararlıyız, tüm Avustralyalıların oyunumuza katılmasını istiyoruz. Bunlar karışık mevzular ve uzman görüşlerini, uluslararası emsalleri ve kararımızdan etkilenenlerin geri dönüşlerini dikkate alarak karar veriyoruz.”

Mouncey, kararı hoş karşıladığını ancak AFL’ye zaten kendisinin olan bir hakkı kendisine tanıdığı için teşekkür etmeyeceğini söyledi. 

 

Yorum Yaz