Araştırma Transseksüel

Transseksüel İnsanların İsimleri Resmen Ölüm-Kalım Meselesi!

GMag
Yazar: GMag

Yeni bir araştırma gösteriyor ki, doğru isimleriyle hitap edilen transseksüel insanların intihar riski daha düşük. 

Austin’deki Texas Üniversitesi’nden Stephen Russell yaşları 15 ile 21 arasında değişen 129 transseksüel ve non-binary insanla görüşme yaptı. Katılanlara evde, okulda, arkadaşlarının arasında asıl isimleriyle çağrılıp çağrılmadıklarını ve intihar hakkında sorular sordu.

Asıl isimlerini kullananların, doğum isimlerini kullananlara oranla intihardan %34 daha az bahsettikleri ve %65 oranla intihara daha az yatkın oldukları ortaya çıktı. Kendi isimlerini kullanabilenlerin %71 oranında daha az depresyon belirtileri gösterdikleri de görüldü.

“Yaklaşık 20 yıldır LGBT gençler hakkında araştırma yapıyorum ve ben bile aradaki bağın bu kadar güçlü olmasına şaşırdım.”

Araştırmacılar katılımcıların 3 büyük şehirden bulunduğunu ve sosyoekonomik ve ırk gibi bakımlardan çeşitli olduklarını söylediler. Sosyal destek ve analiz yapmak açısından bu faktörler de göz önünde bulunduruldu. 

“Seçtikleri isimi kullanarak genç insanları desteklemek kullanışlı. Saygılı ve gelişime uygun bir davranış.”

İş yerinde ayrımcılıkla savaşmak, okulları trans öğrencilerin cinsiyet kimliklerine saygı duymaya zorlamak ve transseksüel insanların hayatlarında doğru isimlerle hitap etmek için bu da ayrı bir sebep: bazıları için bu ölüm-kalım meselesi olabilir.

Yorum Yaz