Haberler Türkiye

TSK’dan Yeni Yönetmelik: Eşcinseller ve Transseksüeller Askerlikten Muaf Olacak Mı?

GMag
Yazar: GMag

Bedelli askerlik yasası Meclis’e sunuldu. 25 yaşını dolduran ve 15 bin TL ödeyen yasadan faydalanacak. Peki ama eşcinseller ve cinsiyet değiştirenler askere gidecek mi? İşte ayrıntılar..

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), 2013 yılındaki düzenlemeyle eşcinsellerin askerlikten muaf tutulmasına karar vermişti.

TSK’nın Sağlık Yeteneği Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikler Resmi Gazete’de yayımlandı. Çok tartışılan eşcinsellerin durumu konusunda yeni bir düzenlemeye gidildi. Eşcinsel eğilimler askere alınacak kişinin tüm yaşamı boyunca söz konusu olmuş ve bu durum askerlik ortamında “sakınca” yaratacak durumdaysa, çürük raporu verilerek bu kişiler askere alınmayacak. Düzenlemeyle birlikte yönetmeliğin eki “Hastalık ve Arızalar Listesi” de yeniden şekillendi. Listenin 17. maddesindeki “psikoseksüel bozukluklar (homoseksüalite, transseksüalite, transvestitizm)” başlıklı madde iptal edildi. İptal edilen maddede, “Bu fıkraya gireceklerin; seksüel davranış bozukluklarının askerlik ortamında bilinerek sakıncalara yol açması, bu durumun kıt’a anketi veya resmi belgelerle saptanması gereklidir” yazıyordu. Yeni düzenleme ile listede “cinsel kimlik ve davranış bozuklukları” başlığına yer verildi. Bu başlık altında şu düzenleme getirildi: “Bu fıkraya gireceklerin cinsel kimlik ve/veya davranış örüntülerinin tüm yaşamlarında ileri derecede belirgin olması ve askerlik ortamında sakıncalı bir durum yaratacağı ya da yarattığı tıbbi kanaatine varılması gerekir.”

Artık fotoğraf istenmeyecek

Eşcinseller, özellikle çürüğe ayrılmalarına yönelik kontroller sırasında kendilerinden ilişki fotoğrafı talep edilmesinden şikayetçi oluyordu. Ancak fotoğraf ya da video görüntüsü talep edilmesine dair bir düzenleme zaten mevzuatta yer almıyordu. Buna karşın ‘uygulamada’ bu tip taleplerle karşılaşıldığı belirtiliyordu. Yeni düzenlemeyi değerlendiren askeri kaynaklar, yorum farklılıklarına yol açan ifadelerin yönetmelikten çıkarılmasıyla, eleştiri konusu “fotoğraflı kanıt” uygulamasının da kesin olarak son bulacağını kaydetti. 

Transseksüeller askere alınacak mı?

Konuyla ilgili yasal düzenlemede şu ifadeler yer alıyor:

“Şahış, nüfusa erkek olarak kendini tescil ettiği zaman askerlik şube tarafından çağrılır. Yoklaması yapılır, doktora yollanır. Burada ‘Askere gitmeye uygun değilim’ beyanında bulunmaz ve doktorlardan da çıkan karar olumlu ise askere gider. Ama uygun olmadığını, sonradan erkek olduğunu anlatırsa doktor ya uygun değildir kararı verir ya da askeri hastaneye yollar. Oradaki tabiplerden oluşan sağlık kurulu, kontrolleri yapar ve çürüğe ayırır, elverişli değildir diye karar verir. Ama sağlık kurulu elverişli olduğunu düşünürse askere gitmek zorundadır. Birliğine teslim edildikten sonra kadınsı hareketleri olursa o zaman da askeri hastaneye sevk edilip elverişli olmadığına karar verilir” 

 

Yorum Yaz