Etkinlik Sanat

Tüm Gözler “Kralların ve Kraliçelerin Evi” Sergisi’nin Üzerinde!

GMag
Yazar: GMag

”House Of Kings and Queens” (Kralların ve Kraliçelerin Evi) adındaki sergi, 27 temmuzdan 24 eylüle kadar Pier sokağındaki  Humber Street Gallery’nin 4. galerisinde sergilenecek.

Uluslar arası belgesel fotoğrafçısı Lee Price Hull, İngiltere Kültür Şehri 2017’nin LGBT 50 programında güçlü bir sergi yapmaya hazırlanıyor. O gün, İngiltere’de eşcinselliğin suç olmaktan çıkmasının öncüsü “Cinsel Saldırı Hareketi 1967″nin 50. yıl dönümü.

Halen eşcinsel faaliyetler 77 ülkede yasa dışı, buna eşcinsellik gerekçesiyle en ağır ömür boyu hapis verilebilen Hull’un kardeş şehri Freetown’un bulunduğu Sierra Leone da dahil.

Yasa çok nadir olarak uygulansa da, Sierra Leone’da yaşayan LGBT bireyler farklı türlerde eziyet çekiyor. Dinlerine karşı olduğunu söyleyen insanlar tarafından saldırıya uğrama, alay edilme, tahliye edilme ve rahatsız edilme bu eziyetlere örnek. Bu yüzden çoğu LGBT birey bunu etraflarındaki insanlardan çok büyük bir sır olarak saklıyor.

Buna rağmen Freetown’un merkezinde yaşayan bir trans kadın, ihtiyacı olan LGBT bireylere sıcak bir kucak açıyor. Evi, etraflarında onları kabul etmeyen ve anlamayan insanlardan kimliklerini saklamak zorunda olmadıkları güvenli bir mabet. Bu evden “The House of Kings and Queens” (Kralların ve Kraliçelerin Evi) olarak bahsediyorlar.

Lee Price Hull 2017 tarafından, bu evde yaşan insanların hayatlarına ve Freetown’da yaşayan bir eşcinsel birey olmaya açılan pencere olan bu değerli fotoğraf koleksiyonunu yapmak üzere görevlendirildi.

Fotoğraflar bize, fotoğrafa konu olan insanların altında yaşadığı sırlar bulutunu ve böylesine kısıtlanmış bir yerde kendilerini ifade edebilmenin verdiği hissi iletiyor.

Lee,

“Böylesine dokunaklı bir konu üzerine görevlendirmek ve bu görevle 50. yılın önemini vurgulayabilmek gerçekten beni çok mutlu etti.”

Global çapta eşcinsel haklarında gidilecek çok yol olduğunu gösteren bu çalışma aynı zamanda Sierra Leone’da gerçekleşen zulmün ve ayrımın bir yansıması.”

İsmi kendi yaşadığı yerde zulüm görmek istemediği için verilmeyen, evi ziyaret etmiş biri,

“Sierra Leone’da yaşayan eşcinseller için hayat gerçekten zor, ama bu özellikle trans bireyler için geçerli. Burada  bir çok sorunla karşılaşıyoruz. Trans bireyler sokaklarda kırbaçlanıyor ve bu yüzden hava karardıktan sonra dışarı çıkmayı güvenli bulmuyoruz. Ebola, Sierra Leone’a ulaştığında eşcinseller suçlanmıştı. Her gün onlarca aşağılamaya maruz kalıyoruz ama eşcinsel olmaktan gurur duyuyorum.” dedi.

Price’ın kişisel çalışması yoğun olarak cinsellik konusu üzerinde duruyor. Eşcinsel bir erkek olarak, cinselliğe karşı sosyolojik tutumlar hep ilgisini çekti ve bu konuyu farklı açılarda ve farklı yerlerde çok defa keşfetti.

Price’ın projeleri genellikle gözden uzak ‘Sex with Strangers’ın eşcinsel yolcuları ve Uganda’daki LGBT kominitesi gibi azınlıkları konu alıyor. Bu onun hiç bilmediğimiz yer altı dünyasına açılan penceresi. Dokunaklı görsel hikayeler anlatma yeteneğiyle, Price insanların aklında sorular oluşturmayı ve dikkat çekilmesi gereken konularda tartışmalar yaratmayı umuyor.

Hull 2017’nin direktörü Martin Green;

“Bu ülkede LGBT haklarının geldiği yeri kutlayabildiğimiz için ayrıcalıklıyız, LGBT haklarının ilerleyişi ise LGBT+ 50 programımızın önemli bir kısmı. Fakat aynı avantajlardan yararlanılamayan yerlere ışık tutmayı da istiyoruz.”

“Halen “Neden LGBT+ komunitesi hala Pride’a ihtiyaç duyuyor” sorusunu çokça duyuyoruz ve cevap oldukça basit: Dünyanın çoğu yerinde insanlar kendileri oldukları için zulüm görüyor. Halen kendi kasabalarımızın ve şehirlerimizin sokaklarına sözsel ve fiziksel saldırı korkusuyla çıkmaya çekinen yüzlerce LGBT birey var. “

“Lee Price’ın muhteşem ve bir o kadar da kışkırtıcı fotoğrafları sıkıntının içinden umut doğurabilir ve insanlara birbirlerini desteklemesi için ilham kazandırabilir.”

Kadın ve Eşitlik Hakları Bakanı Justine Greening; “İngiltere Pride’ın ve LGBT+ 50’nin 2017 UK City Of Culture’da  yer alması gerçekten muhteşem çünkü  bu, kültürümüzde eşitliğin ve çeşitliliğin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Ülkemizin anlayış, kabulleniş  ve açıklık değerlerini dünyaya gösterebilmek gerçekten muhteşem.”

”Pride gerçekten çok özel ve bu yıl Pride kutlamalarının bir parçası olabilmek harika. Son 50 yılda ülkemizin kat ettiği mesafeyi görmekten gurur duyuyorum ama hala yapacak çok şey var. Bu sergi LGBT+ bireylerin hayatına büyük darbe vurabilen zorbalığa ve nefret suçlarına karşı yapmamız gereken çok şey olduğunu hatırlatıyor. Magna Carta Fonu’ndan 1.6 milyon pounda yakın yatırım yaparak LGBT + haklarımızı tanıtmak ve korumak için çalışan projelere yatırım yapıyoruz.”

”Umarım Hull’da UK Pride’ı ve eşitlik savaşında kat ettiğimiz yolu kutlayan herkes mükemmel bir zaman geçirir.”

“Kralların ve Kraliçelerin Evi” adındaki sergi 27 temmuzdan 24 eylüle kadar Pier sokağındaki  Humber Street Gallery’nin 4. galerisinde sergilenecek. Sergide, 17 Ağustos Perşembe günü saat 17:00-20:00 arasında “Sanat Tarafından Harekete Geçirilmiş” konulu bir oturum düzenlenecek. Bu oturumlar 18-24 yaş arası genç bireylerin sergilere dahil olan sanat ve kültür ile tanışması için düzenleniyor.

OK_Jel_AnaBanner

Yorum Yaz