Köşe Yazıları Türkiye

‘Bu Ülkede Dayak Yiyen Değil de Dayak Atan Ne Zaman Suçlu Olacak’

GMag
Yazar: GMag

Yeğenlerimin “Hala, neden Kerimcan Durmaz’la söyleşi yapmıyorsun?” demesiyle tanıdım kendisini. Önce ben tanıyayım dedim ve Instagram’dan takibe aldım (Kurbanlarımı bu yöntemle takip ediyorum)

Toplum huzurunu ve sağlığını bozan bir paylaşımını görmedim şimdiye kadar. Neşeli, esprili bir genç. Muhafazakar camiadan da takipçisi var.

Gazetelerde boy boy fotoğrafları yayınlanıp “dudak uçurtan ücreti” yazılıyordu sık sık. Medya neden kazandığı paraya bu kadar taktı, hiç anlayamadım. Hafif bir kıskançlık mıydı söz konusu diye düşünmedim değil.

Enteresan bir şey daha dikkatimi çekmişti. Genelde ünlülerle fotoğraf çektirmek için vatandaşlar yarışırdı. Ama Kerimcan olayında tam tersi olmuştu. Ünlüler Kerimcan’la çektiği kareleri Instagram sayfalarına koyma yarışına giriyor, sevgi dolu süslü sözcüklerle iltifat ediyorlardı.

Ünlülerin dahi aklını baştan alan Kerimcan’ı takip etmeye devam ederken bir gün Samsun’da saldırıya uğradığını okudum gazetelerden.

Saldırıyı yapan gençler; daha doğrusu dayak atan ve bunu büyük erkeklik olarak gören delikanlılarımız, polise teslim olup attıkları dayağın gerekçelerini anlatarak ifadelerini verdiler.

Arada da Recep Tayyip Erdoğan’a ve Devlet Bahçeli’ye seslendiler. Polis merkezinden çıkarken de bir grup tarafından alkışlanarak “aferin”lerini aldılar. Ve tabii ki serbest bırakıldılar.

Bu ülkede dayak yiyen değil de dayak atan ne zaman suçlu olacak, merak ediyorum.

Kerimcan’a saldırıdan sonra yaşanan ilginçlikler bununla da sınırlı değil. Kendisiyle bir tek fotoğraf karesinde olabilmek için yarışan ünlülerimizden tık yok. Ne bir geçmiş olsun, ne bir saldırıyı kınama açıklaması…

Üstelik TV8’de kadrosuna dahil edildiği “İşte Benim Stilim” programındaki jüri üyeliğinden de çıkarılıyor. Acun Medya tarafından gerekçeli bir açıklama yapılmadığı için yorumumu açık bırakıyorum.

Şayet sebep Kerimcan’a yapılan saldırıysa esefle karşılarım. Kerimcan Durmaz’a jüri üyeliği teklif edildiğinde de sonrasında da aynı Kerimcan’dı. Ne değişti?

Bu ülkede kimin doğru kimin yanlış olduğunu dayakçılar belirleyecek ve dizayn edecekse çok işimiz var. Bir gün alkışlayanlara da, sessizliğiyle onaylayanlara da sıra gelir.

Saldırı sonrası Kerimcan’ı dışlayan, ona karşı öncesinden farklı farklı bir duruş sergileyenlerin de dayakçılara alkış tutanlardan bir farkı yoktur benim için.

Dayak atan gençlere de bir çift sözüm var. Evinize gelen bir insana kim olursa olsun, dayak atmakla delikanlılık olmaz. Size delikanlılığı yanlış öğretmişler.

Kerimcan Durmaz’da sizin sahip olduğunuz vatandaşlık haklarına sahip bir Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşıdır.

Ayşe Baykal

Hürriyet

OK_Jel_AnaBanner

Yorum Yaz