Etkinlik Sanat

Umumi Tuvaletlerde Cinsel İlişkilerin Gizli Dünyası, Fotoğraf Sergisine Konu Oldu

GMag
Yazar: GMag

Fransız fotoğrafçı Marc Martin’in en son sergisinin adı ‘Umumi Tuvaletler, Mahrem İlişkiler’

Nesillerdir, cinsel kimliğini gizlemek isteyenler veya halka açık alanlarda yaramazlık yapmanın heyecanına kapılanlar için, umumi tuvaletler gizli eşcinsel ilişkilerin kalesi olmuştur.

‘Cottaging’ olarak da bilinen umumi tuvaletlerde cinsel ilişkiler, eşcinsel camiası için aynı anda hem bir güvenlik hem de bir utanç kaynağı olmuştu. Şimdi de Marc Martin tarafından düzenlenen bir fotoğraf sergisi bu müstehcen olguya ışık tutuyor.

‘Public Toilets, Private Affairs’ (Umumi Tuvaletler, Mahrem İlişkiler) sergisi eşcinsel tarihini -kimisi için hala günlük yaşamın bir parçası- kutlama amacıyla, Berlin’deki LGBT Schwules Müzesi’nde bu ayın başlarında açıldı. 

“Cottaging’in geçmişine baktığımızda, onu hatırlamak her zaman bir parça pesimizmle birlikte oluyor. Eşcinsel topluluğu arasında bir gurur kaynağı yerine bir utanç kaynağı olarak görülüyor. Yine de bu kamusal küçük binalar, bir çok eşcinsel erkek, travesti ve hovarda için sığınak görevi gördüler. Bu yerler dizginlenemeyen özgürlüğü temsil ediyorlar. Gevşek ve kirli görülmelerine rağmen bu mekanlar; ani anonim cinsel temaslara ev sahipliği yaptı. Cinselliğini dışarı dünyayla veya evleriyle paylaşamayanlar için hızır gibi yetiştiler. Bu erkeklerin cesaretini ve bu kadar heyecana sebep olan bu yerleri tanıtmak istedim.”

‘Public Toilets, Private Affairs’, 15 Şubat’a kadar serginin yanı sıra; konuşmalar, tartışmalar ve film gösterimleriyle devam edecek.

Yorum Yaz