Dünya Haberler

Bu, Vatikan’ın Yaptırttığı İsa’nın Doğumunu Simgeleyen En Eşcinselce Tablo Olabilir!

GMag
Yazar: GMag

Geleneksel Vatikan sahnesi, bu sene ‘bedensel merhamet eylemleri’ni sahneledi ancak tablo tepkileri üzerine çekti.

Vatikan, her sene İsa’nın doğumunu simgeleyen detaylı bir sahne sergiler ancak bu senenin sahnesi kimilerinden tepki çekti. St. Peter Meydanı’nda aralık ayında sergilenmeye başlayan eser, Montevergine Manastır’ı tarafından yaptırıldı ve Antonio Cantone tarafından tasarlandı.

Cantone, sahneyi savundu ve amacının düşünceleri kışkırtacak bir eser oluşturmak olduğunu söyledi.

“Öyle kolay bir sahne değil. Bir şeyin altını çiziyor ve sizi düşündürüyor. Kayıtsız değil, kışkırtıcı. Kimilerini en çok rahatsız eden yarı çıplak adam figürü oldu. Kaslı ve güçlü erkek figürü çıplağı giydirme merhametini de esere dahil ediyor.”

Ancak eser internette tepki topladı. Birçok kişi figürün daha giyinik olabileceğini söylerken bazıları da homoerotizm cakası satmakla eleştirdi.

Katolik bir haber sitesi olan Life Site News, sahneyi yaptıran manastırın Bakire Meryem’in sevgisini LGBT bireylere sunan bir yer olduğunu söyledi. İtalyan LGBT Örgütü’nün Başkanı Arcigay Naples’a yorumu sorulduğunda başkan, sahneyi beğendiğini söyledi.

“Bu seneki doğum sahnesi bize mutluluk veren bir şey oldu. Napoli’deki homoseksüel ve transseksüel topluluğun kendisini dahil ve birleşmiş hissetmesi çok önemli.”

 

 

 

 

 

Yorum Yaz