Etkinlik

Vikipedi Kadınları ve Eşcinselleri Çağırıyor!

2011 yılında Wikimedia Vakfı tarafından yapılan bir araştırmaya göre kullanıcıların %89’unu erkekler oluştururken %9’unu kadınlar ve %1’ini translar oluşturuyor. Kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Vikipedi, Vikisözlük ve Vikikitap gibi internet sitelerinin bağlı olduğu vakıf kadınları Vikipedi kullanmaya teşvik etmek için çeşitli yollar denese de sorun henüz çözülebilmiş değil.

AF_Mark_2.svg“Herkesin katkıda bulunabildiği Özgür Ansiklopedi”  Vikipedi’de varolan cinsiyet eşitsizliğini dengelemek üzerine yola çıkan Art+Feminism oluşumu her sene düzenlediği “edit-a-thon” (düzenleme maratonu) etkinliği ile Vikipedi üzerindeki kadın içeriklerini okumaya ve birlikte yeniden oluşturmaya davet ediyor. 5-6 Mart tarihlerinde gerçekleşecek edit-a-tonların bir ayağı da ilk kez İstanbul’da bu cumartesi düzenlenecek.

Gün boyunca sanatçılar, küratörler, yazarlar ve düşünürler ile gerçekleşecek yuvarlak masa söyleşilerine ek olarak etkinlik New York MoMA’daki eş zamanlı merkez etkinlikten canlı bağlantılarla bir tartışma ortamı hedefliyor.

Etkinlik tüm cinsiyet ve cinsel yönelimlerden katılımcıları ve içeriklerini davet ediyor ve katılımcıların bilgisayarlarıyla katılmasını öneriyor.

Etkinlik mekanı için tıklayınız.

Etkinliğin Facebook sayfası için tıklayınız.

Yorum Yaz