Haberler Moda

Vogue Britanya, Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı Verilmesinin 100. Yılını Trans Bir Aktivistle Kutladı

GMag
Yazar: GMag

Moda dergisi, ‘Yeni Seçme ve Seçilme Hakkı Savunucuları’ sayısında yedi kadına yer verdi.

Paris Lees de, Vogue Britanya’nın kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmesini kutlayan son sayısı için yapılan fotoğraf çekimlerine katılan kadınlardan birisi. Lees’in dahil edilmesi internette çok yorum aldı. Trans kadının başlıkta, hikayesi anlatılan ilk transseksüel olduğuna inanılıyor.

“Ne kadar yol kat ettiğimize bir bakın. Sosyal konutlarda yetişmiş  bir trans çocuğun Vogue’un kapağına çıkabiliyor olması inanılmaz bir şey. Okuldaki insanlar bana asla bir kız olamayacağımı, asla yeterince güzel olamayacağımı, asla kabul edilmeyeceğimi söylemişti ama işte görüyorsunuz bir kadın olarak kutlanıyorum! HEM DE VOGUE’DA!”

Paris Lees

Lees, Vogue Britanya tarafından fotoğrafı çekilen ilk trans kadın değil. April Ashley, 50’lerde Vogue için poz verdiğinde trans olduğunu açıklamamıştı ama 60’larda açıkladı. Aynı şey 80’lerde model Caroline Cossey’nin de başına gelmişti.

Sayı internette bir çok destek yorumu aldı ama eleştirenleri de yok değil.

Lees, Twitter’dan kendisine yağan tebrik ve destek mesajlarına cevap verdi.

“Bugünkü destek için herkese çok teşekkür ederim ve mesajlarına cevap vermeye vakit bulamadığım herkesten özür dilerim. Bu sayıya çıkmanın internetteki bütün nefreti üzerime toplayacağını biliyordum ve o nefretin bu sevgiyle boğulmasına müteşekkirim.”

 

 

 

Yorum Yaz