Haberler Teknoloji

Wikipedia’nın “LGBT” Sayfası, “LGBTQ” Olarak Değiştirilmeli Mi?

GMag
Yazar: GMag

Şu anda Wikipedia’nın LGBT sayfasını LGBTQ olarak yeniden adlandırma hakkında bir tartışma devam ediyor.

Bu talep sayfası 14 Şubat’ta açıldı.

İnsanlar neler söylüyor?

“Bu başlık açıldığında ‘LGBT’ kısaltması kesinlikle en dominant kısaltmaydı. Ancak şu an ‘LGBTQ’ en yaygın kullanım haline geldi. Açıkçası, her bir değişim yaşandığında bu sayfanın isminin sonuna sürekli yeni bir harf eklenmesini doğru bulmuyorum. Örneğin ‘kinky’ şu anda oldukça yaygın kullanılmaya başlanan bir terim. Peki LGBT’nin sonuna gerçekten K harfi de eklenmeli mi? Ancak standart kaynaklarda görülen en yaygın temel form şimdi oldukça tutarlı bir şekilde Q’yu da içeriyor.”

Bu değişim bazı yazarlar tarafından desteklense de, Q harfinin eklenmesine karşı olan kullanıcılar da mevcut.

“Şu anda kullanılan ‘LGBTQ’nun en yaygın standart olduğuna dair herhangi bir kanıt göremiyorum. LGBT’nin sağlam ve zengin bir geçmişi varken, diğer alternatif kullanımların böyle bir geçmişi yok.”

“Diyelim ki LGBT makaleleri ve listelerimizi (LGBT tarihi, LGBT topluluğu, ülke veya bölge tarafından LGBT hakları ve LGBT stereotipleri gibi) yeniden adlandırmaya ‘Q’ yu eklemeye başlayacağız. LGBT kategorilerimiz için de aynı şey geçerli. Bu makaleyi ‘LGBTQ’ ya çevirmek insanları düşünmeye itecektir çünkü ideal bir şekilde projemiz boyunca tutarlı olmalıyız.”

“Wikipedia, bir ansiklopedi olduğundan dolayı, doğası gereği genel kullanım olan ‘LGBT’ye devam etmek zorunda.”

“2008 yılı itibarıyla, kitaplardaki LGBTQ kullanımı arttı, ancak yayınlanan kaynaklarda LGBTQ’dan daha hızlı bir zemin kazanıyor gibi görünen LGBT’nin gerisinde kaldı.”

“Şu anda, bu kullanımın önümüzdeki yıllarda nasıl değişeceği tamamen açık değil. Bu henüz çözülmüş bir mesele değil. LGBT’nin sonuna Q eklenmesi gerektiğini savunanlar bile o Q harfinin neyi temsil ettiği konusunda fikir birliği içinde değiller.”

Bu maddenin nihai kararının ne olacağına henüz belli değil. Peki, siz okuyucularımız bu konu hakkında neler düşünüyor?

Yorum Yaz