Anket Haberler

Yaşlı LGBT’ler Yeni Onur Bayrağını Onaylamıyor!

GMag
Yazar: GMag

Yeni yapılan bir anketin sonuçlarına göre LGBT topluluğunun yaşça büyük üyeleri, yakın zamanda gökkuşağı bayrağına eklenen siyah ve kahverengi çizgilere sıcak bakmıyor.

Amerika Birleşik Devletleri genelinde, 880 LGBT yetişkin bireye, Gilbert Baker’ın tasarlamış olduğu Onur bayrağının yeni versiyonu hakkındaki düşünceleri soruldu. Sonuçlara göre, eşcinsel ve beyaz erkekler dışında kalan LGBT topluluğu yeni tasarımı beğeniyor.

Whitman Insight Strategies ve BuzzFeed tarafından ortaklaşa yürütülen anket, heteroseksüel olmayan bireylerin hayat görüşlerini daha yakından incelemeyi amaçlayan daha büyük bir çalışmanın bir parçası.

Bir çok aktivist, bayrağın daha kapsayıcı olması ve önyargıları kırmak adına mevzubahis güncellemeyi destekliyordu. Aktivistlerin bir kısmının motivasyonu sadece daha kapsayıcı olmak iken, bir kısmı ise değişikliğin ‘beyin beyazlaşmasını’ önlemek idi.

2017 yılında, reklam ajansı Tierney söz konusu çizgileri kullanmaya başlamıştı. Bu hareket, aynı zamanda ırkçılığa tepki koymayı da hedefliyordu. O dönem, ırkçılık şikayetleri nedeniyle 11 mekan, anti-ırkçılık eğitimi almak zorunda kalmıştı.

Baker’in arkadaşı Charley Beal, NBC’ye verdiği röportajda, “Orijinal bayraktaki renkler ten rengini düşünerek seçilmedi. Tek amacı spektrumun tüm renklerini göstermekti.” ifadelerini kullandı.

Beal, Baker’ın tasarımda kapsayıcı olma konusundaki motivasyonunu vurguluyor. Tasarım ile alakalı endişelerine dile getirdiğinde ise Baker’ın kulak asmadığını ve neden böyle davrandığını anladığını da belirtmeden geçmiyor.

Gilbert Baker 1993 New York Pride

Philadelphia’nın yeni Onur bayrağı ise kapsayıcılığı yeni bir boyuta taşıyor. Eski bayrağa ek olarak farklı toplulukları temsil etmek adına kahverengi, siyah, beyaz, mavi ve pembe renklerin eklendiği bayrak, bu yıl Instagram üzerinden duyurulmuştu.

Yorum Yaz