Dünya Haberler

Çığır Açan Yasa! Eşcinsel Çiftler Artık Yunanistan’da Koruyucu Ebeveyn Olabilecek!

GMag
Yazar: GMag

Çığır açan yasa, 9 Mayıs’ta 161 oya 103 oyla kabul edildi.

Evlat edinmek eşcinsel insanlar için hala yasak olmasına rağmen, medeni birliktelik içinde olan eşcinsel çiftler, istedikleri takdirde koruyucu ebeveyn olabilecekler.

Başbakan Alexis Tsipras oyların sonucunu memnuniyetle karşıladı.

Solcu iktidar partisi Syriza, küçük koalisyon partisi sağcı bağımsız Yunanlıların birçoğunun muhalefetine rağmen tasarıyı onayladı.

Tsipras şunları söyledi:

“Koruyucu ebeveynlik, çocuğun yetiştirme süresi boyunca onunla temas kurması gereken doğal ebeveynlerine geri dönüşünü sağlar.”

“Koruyucu ebeveynliğin bir fedakarlık, dayanışma ve hizmet eylemi olduğunu söylemek abartı olmaz.”

Yunanistan, Avrupa’nın geri kalanından LGBT hakları açısından uzak kalsa da, son üç yılda bir miktar LGBT haklarına yönelik ilerlemeler kaydetti.

2015 yılında, Tsipras, eşcinsel çiftlere yasal tanınırlık veren yasayı geçerken, LGBT topluluğuna eşi görülmemiş bir özür yayınlamıştı.

Parlamentoda oylamadan sonra konuşan Tsipras şöyle söyledi;

“Eşcinsel çiftler için sivil ortaklığın yasallaştırılmasıyla, Yunan devleti için bir geri kalmışlık ve utanç döngüsü kapandı.”

Evlilik eşitliği hala Yunanistan’a gelmedi, ancak ilerleme adına başka adımlar atıldı.

Parlamento, 2016 yılında, cinsel yönelim veya cinsel kimliğe bakılmaksızın işyerinde eşitliğin sağlanması da dahil olmak üzere LGBT’lerin haklarını genişleten bir yasa çıkardı.

Ve 2017’de milletvekilleri, transseksüellerin yasal olarak geçiş yapmasını son derece kolaylaştırdı.

Yeni yasa, ülkedeki transların, cinsiyetlerinin yasal olarak tanınması için sterilizasyon operasyonuna gitme ihtiyacını ortadan kaldırdı.

Yorum Yaz