fbpx   .  

1. Dünya Savaşı’nda Beraber Gömülen Gay Asker Çift: Emil ve Xaver

1. Dünya savaşında yan yana gömülen askerlerin mezar taşları, Twitter’da paylaşım rekoru kırıyor.

Emil Müller ve Xaver Sumer’in mezarları, Romanya’nın tarihi kenti, vampir Dracula’sı ile nam salmış Transilvanya’da bulunuyor. 

Fakat İspanyol bir kullanıcı, Romanya’yı ziyaret etmeye değer kılacak yeni bir bilgi paylaştı. 

 

“Sighisoara’ya yolunuz düşerse, asla anlatılmamış bir aşk hikayesi için buraya bir çiçek bırakın.”

Gezmek için gittiği Romanya’dan döner dönmez fotoğrafları paylaşan Guillem Clua, bir yönetmen ve senarist. İspanyol sanatçı, mezar taşları hakkında hikayesini bitirir bitirmez, 3 Aralık’ta Twitter’da yayınladı. 

 

Hikaye yayınlandıktan sonra günler içinde binlerce kişi hikayeye ilgi gösterdi. 23,000 kişi tarafından retweetlenen ve 44,000 kişi tarafından beğenilen hikaye için İngilizce ve Portekizce çeviriler yapıldı. 

Clua: “Böylesine karşılık bulacağını hiç tahmin etmemiştim. Sanırım insanlar LGBT aşklardan, LGBT hikayelerden, LGBT çiftlerden daha çok görmek istiyor.”

Hikayesini paylaştıktan sonra Clua, tüm yazdıklarının hayal ürünü olduğunu belirten bir mesaj daha yayınladı. Mezar taşlarının Sighisoara mezarlığında olduğu ise kesin. 

“Emil ve Xaver diye birileri var evet. Fakat hikayelerini tamamen ben yazdım. Bu vesile ile LGBT aşk hikayelerinin hak ettiği değeri görmediğine dikkat çekmek istedim.”

Clua bazı kimselerin aldatılmış hissetmelerini anladığını belirtti fakat hikayesini basit bir tweet dizisinden daha ileri götürmeyi düşündüğünü de ekledi. 

“Kimsenin zaaflarından faydalanmak gibi bir niyetim yoktu. Hatta Emil ve Xaver’in hikayesi keşke gerçek olsa diye düşünmeden edemiyorum.”

Clua, hikayeyi daha büyük bir hale getirmek için çalışmalara başladığını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.