10 Filmde Ferzan Özpetek Sineması

 10 Filmde Ferzan Özpetek Sineması
Digiqole ad

 

ferzan-ozpetek

İtalya’da yaşayan ünlü Türk yönetmen Ferzan Özpetek’in filmlerini şöyle bir gözden geçirip izlemediklerinizi izlemenin vakti geldi.

HAMAM 1997

ferzan-ozpetek-filmleri-hamam

 

Francesco ile Marta, Roma’da yaşayan bir çifttir. Bir gün Francesco’nun yıllardır görüşmediği teyzesi Anita vefat eder ve Francesco İstanbul’a doğru yola çıkarak teyzesinden miras kalan hamamın vasiyet işlemleri ile ilgilenmeye gider. Burada tanıştığı insanlar sayesinde hamamı satmaktan vazgeçer. Ferzan Özpetek, Hamam filmi ile Antalya Film Festivali’nde ödüller kazanmıştı.

HAREM SUARE 1999

harem_suare

1908 yılının Osmanlı İmparatorluğu döneminde Yıldız Sarayı’nda Sultan Abdülhamit üzerinden komploların kurulduğu dönemde geçiyor Harem Suare. Haremdeki cariyerlerden biri olan Safiye, harem ağalarından biri ile bir anlaşma yapar ve padişahtan erkek evlat sahibi olarak tahtı ele geçirmeyi hedefler. Bu sırada harem ağası Nadir ile Safiye sultanın arasındaki yasak aşk bir anlaşmadan daha fazlasına dönüşür.

 

HİS SECRET LİFE (Cahil Periler) 2001

011

Türkçeye Cahil Periler olarak çevrilen Ferzan Özpetek Filmi His Secret Life, Roma yakınlarında mütevazi bir hayat süren sıradan bir çiftin hikayesini anlatıyor. Bu sıradan yaşam, Massimo’nun ani bir trafik kazasında hayatını kaybetmesi üzerine değişiyor. Antonio, kocasının ölümünün ardından sağlığında kendisini aldattığından şüphelenmeye başlar ve bu gizemi çözmek için bir araştırmaya girişir. Fakat elde ettiği sonuç beklediği gibi olmaz.

KARŞI PENCERE 2003

karsi-pencere-filmloverss

Giovanna, sıkıcı bir hayatı olan bir muhasebecidir. Kocası ile arası iyi olmayan genç kadın, karşı apartmanda oturan genç bir adama ilgi duymaya başlar. Aralarındaki ilişki, yaşlı bir adamın da dahil olmasıyla giderek karışır. Filmin yönetmeni Ferzan Özpetek, İtalyan Oscarlarında beş kategoride ödüle layık görülmüştü.

 

KUTSAL YÜREK 2005

2_1

Teyzesi tarafından büyütülen Irene, başarılı ve tanınmış bir iş kadınıdır. Bir gün arkadaşlarının intiharıyla şoka giren kadın, annesinden kalanlara bakmak için eski evlerine gider ve bu arada annesine ait eşyaların bulunduğu eski odaya girer. Bu eşyalara göz gezdirirken bambaşka yerlere giden genç kadın, bu yolculuk sayesinde bütün hayatını değiştirir.

BİR ÖMÜR YETMEZ 2007

ferzan-ozpetek-bir-omur-yetmez-baya-iyi-5

Yıllardır birlikte olan kalabalık bir arkadaş grubunun üyeleri, kendi içerisinde sorunlara ve sırlara sahiptir. Grubun yeni tanıştığı Paolo’nun gruba katılması ve grup üyelerinden birinin, Lorenzo’nun ani ölümüyle sarsılan grup üyeleri, bu yeni gelişmeler sonrasında yavaş yavaş tüm sırlarını ve duygularını dökmeye başlayacaktır. İlişkiler üzerine muhteşem gözlemlerin yer aldığı filmde, Serra Yılmaz, Stefano Accorsi ve Margherita Buy gibi isimler başrolde.

MÜKEMMEL BİR GÜN 2008

indir

Emma eşinden boşanmış ve çocuklarıyla annesinin yanına taşınmış bir kadındır. Bir gece eski eşi Antonio’nun yaşadığı daireden gelen silah sesleri üzerine biri polisi arar. Polisin içeriye girmeden önceki 24 saat, Mükemmel Bir Gün’ün konusunu oluşturuyor.

MİNE VAGANTİ (Serseri Mayınlar) 2010

19463681

Galası Berlin Film Festivali’nde yapılan Mine Vaganti, Türkiye’de Serseri Mayınlar olarak vizyona girmişti. Eşcinsel bir adamın ailesi ve çevresiyle yaşadıkları, kendi mutluluğu ve huzuru arasında kalışları, güzelim İtalya ve hem güldüren hem de düşündüren senaryosuyla Mine Vaganti, sempatik bir film.

ŞAHANE MİSAFİR 2012

291220141404165142537_2

Tek hayali ünlü bir aktör olmak olan 28 yaşındaki Pietro, oyunculuğu kafasına o kadar çok takmıştır ki amacına ulaşmak için her şeyi yapmaya hazırdır. Bu uğurda Roma’ya gelir ve önce bir pastahanede çalışmaya başlar. Daha sonra kuzeni Maria’nın evine misafir olarak yerleşir ve sonra kendi evine çıkar ama evde hoşuna gitmeyen bir şeyler vardır.

KEMERLERİNİZİ BAĞLAYIN 2014

878vlcsnap_2014_08_28_13h 1280x720-a3m 12547994865_a2f7d52eaf_o kemerlerinizi-baglayin-2014_8

Antonio ile Elena’nın yasak aşkı üzerine kurulu filmde, tutkunun karşısında duramayanların hayatı anlatılıyor. Aşkları karşısında sert bir sınava tutulan ikili sizi aşkın tehlikeli sularına daldırıp orada nefessiz bırakabilir. Filmin kadrosunda göze çarpan isimler; Kasia Smutniak, Francesco Arca, Filippo Scicchitano, Elena Sofia Ricci, Carolina Crescentini ve Paola Minaccioni.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

91 Paylaşımlar
Paylaş91
Tweetle
Paylaş
Pin