11 Erkek “Gay Olmaktan” Dolayı 12 Yıla Kadar Hapis Yatacak

 11 Erkek “Gay Olmaktan” Dolayı 12 Yıla Kadar Hapis Yatacak
Digiqole ad

Mısır’da bir mahkeme, 11 erkeği 3 yıldan 12 yıla kadar hapis cezasına çarptırdı.

Peki suçları ne? Sadece gay olmak.

Polisin LGBT’nin peşine düşeceğini açıklamasını takiben sanıklar geçen eylül Kahire’de bir dairede tutuklanmışlardı.

Yetkililer gay erkekleri yakalamak için tanışma ve flört uygulamalarını kullandıklarını kabul ettiler. Bunun yanı sıra saunaları, gizli bar ve kulüpleri bastıkları biliniyor.

Cairo-2

Mahkeme bu erkekleri, ‘sapkınlık’ ve ‘sapkınlığa teşvik’ten yargıladı. Mısır yasalarına göre homoseksüellik yasa dışı olmamasına rağmen, polisin uygulamaları bunun aksini gösterir nitelikte.

Bu erkeklerin 3 tanesi 12 yıl, 3 tanesi 9 yıl, 1 tanesi 6 yıl ve 4 tanesi de 3 yıla mahkum edildi.

Mısır polisi geçtiğimiz yılda 80’den fazla kişiyi sadece ‘gay olma suçundan’ tutukladı. Bu yılın başlarında Mısırlı bir gazeteci, hamamda videosunu çektiği bir grup erkeğin namusuna leke sürmekten hapis cezası almış sonra serbest bırakılmıştı. Bu erkekler ise ‘sapıklıkla’ suçlanmışlardı çünkü gazeteci Mona Iraqi polise bu  hamam ve banyoların ‘grup sapkınlıkları’ için kullanıldığını söylemişti.

prison1

Bir gazeteci ise, çoğunluğu çıplak onlarca erkeğin yakalanıp kamyonetlere koyulmasını içeren fotoğraflarını yayınladı. Hamamın sahibi ise ‘sapkınlığa yardım ve teşvik’ ile suçlanmıştı.

26 erkek de suçsuz bulunmuş olsa da, olaya dahil olan erkekler reddedildiklerini, alay konusu olduklarını ve hatta tacize uğradıklarını söyledi. 1 tanesi ise bu davada yer almasının etkileri yüzünden kendini yakarak intihara kalkıştı.

 

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin