fbpx   .  

Oxford Sözlüğü ‘Kadın’ Kelimesinin Tanımını LGBTİ+’ları Kapsayacak Şekilde Değiştirdi!

Hamle neredeyse 35.000 kişi tarafından imzalanan bir kampanyadan ilham aldı.

Oxford University Press (OUP) sözlüğü daha kapsayıcı bir hale getirmek amacıyla ‘kadın’ ve ‘erkek’ kelimelerinin tanımını güncelledi. Güncelleme, Oxford İngilizce Sözlüğü’ndeki cinsiyetli tabirlerle ilgili gündelik cinsiyetçilikle ilgili farkındalık yaratan bir Change.org kampanyasının ardından geldi.

 

 

Söz konusu kampanya Haziran 2019’da kadın hakları aktivisti Maria Beatrice Giovanardi tarafından yaratıldı ve neredeyse 35.000 kişi tarafından imzalandı. Kampanya, yayıncının kadın için alternatif bir anlam olarak listelenen ‘orospu’ gibi kelimelerin gözden geçirilmesini talep ediyordu. Kampanya aynı zamanda sözlüğün ‘transseksüel bir kadın, lezbiyen bir kadın’ gibi ‘azınlıkları temsil eden örnekler’i de içermesini istiyordu.

Kampanya ‘Hiç internette kadın kelimesinin tanımını aradınız mı? ‘Bitch, besom, piece, bit, mare, baggage, wench, petticoat, frail, bird, bint, biddy, filly’ (Kaşar, orospu gibi çeşitli cinsiyetçi kelimeler). Bunlar Oxford İngilizce Sözlüğü’nün ‘kadınla’ aynı anlamı taşıdığını söylediği kelimeler. Cinsiyetçi sözlük değişmeli,’ diyordu.

Bu hafta itibariyle ‘kadın’ kelimesinin tanımlarından biri ‘bir kimsenin eşi, kız arkadaşı ya da kadın sevgilisi’. Daha önce bu tanımın karşılığı ‘erkekti’. Bu eskimiş tanım, bir kadının ancak bir erkekle birlikteliği üzerinden tanımlanacağını ön görüyor ve LGBTİ+ topluluğundaki bireyleri yok sayıyordu. Tıpkı bir erkek gibi bir kadın da cinsiyetine bakılmaksızın birinin eşi, kız arkadaşı ya da sevgilisi olabilir.

‘Erkek’ kelimesi de cinsiyet açısından nötr olacak şekilde güncellendi.

Bu terimlerin değişimi kuir erkekler, kadınlar ya da non-binary bireyler için önemli, zira standart tanımlamalarda kendilerini heteroseksüel olarak tanımlamayıp cinsellik spektrumunun herhangi bir yerinde olan bireylere alan tanıyor. Bu terimleri güncellemek aynı zamanda dünya çapında hala en marjinalize ve saldırıya açık topluluklardan biri olan LGBTİ+ bireylerin daha iyi anlaşıldığını da gösteriyor.

OUP, ‘orospu’ gibi ‘kadının’ alternatif anlamlarından biri olarak tanımlanan aşağılayıcı kelimeleri de güncelledi. Bu kelime ve benzerlerinin ofansif olduğu da eklendi.

Kampanyanın yazarı The Guardian’a yaptığı açıklamada değişiklikler sebebiyle ‘çok mutlu’ olduğunu ve değişikliklerin ‘LGBTİ+ bireyler için çok önemli bir adım’ olduğunu söyledi. Kampanyanın hedeflerinin %90’ına ulaştığını söyleyen Giovanardi,

‘Bu, onların aşklarına ve birlikteliklerine saygı duymak demek’ diye de ekledi.

OUP The Guardian’a amaçlarının ‘dikte etmektense, dili nasıl kullanıldığını yansıtmak olduğunu’ ifade etti.

OUP aynı zamanda ‘dilin muamelesinin’ ırk ve ırksal çeşitlilik konusunda da tekrar incelendiğini söyledi. Sözlük, ‘They’ (O) kelimesinin tanımını da bir erkek ya da kadını ifade etmeyecek bir biçimde değiştirmeyi tartışıyor.

Oxford daha ilerici bir terminoloji konusundan hamle yapan ilk sözlük değil. Geçen ay Merriam-Webster biseksüel kelimesinin tanımını güncellemişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.