Kanada, Homofobik Eziyetler İçin Tam 145 Milyon Dolar Tazminat Ödeyecek!

 Kanada, Homofobik Eziyetler İçin Tam 145 Milyon Dolar Tazminat Ödeyecek!
Digiqole ad

Eşcinsel olduğu için zulüm gören ve cezalar alan vatandaşlarına ödenecek tazminatlar için Kanada, 145 milyon doları gözden çıkardı.

Ülkenin Başbakanı Justin Trudeau, bugün, LGBT vatandaşların geçmişte onlarca yıl maruz kaldığı ayrımcılıklar ve ülkenin LGBT topluluğuna bakışı yüzünden resmi bir özür yayınlayacak.

Söylentilere bakılırsa Trudeau ayrıca, eşcinsel oldukları için kamu görevlerinden tasfiye edilen insanlara ödenecek tazminatlar için hükümetin, ciddi miktarda bir parayı kenara ayırdığını da açıklayacak.

Globe and Mail’e göre Trudeau, gay veya lezbiyen oldukları için işlerinden edilen insanlar için 145 milyon doları gözden çıkardı. Bu paranın 100 milyon doları direkt olarak tazminatlar için harcanacak. Ayrıca homofobiyle savaşma projeleri için de LGBT sivil toplum örgütlerine 250bin dolarlık bir yardım yapılacak.

Resmi özürden önce parlamentoda konuşan Başbakan şunları söyledi:

“Geçmişteki hatalar için özür dilemek önemli. Bu olanlardan ders aldığımızı ve aynı hataları tekrar işlememek yolunda olduğumuzu gösterir. Hala o kadar ayrımcılık var ki bunu tanımak büyük bir fark yaratacak. Ayrıca umuyoruz ki, birçok insanın benzer şekilde ayrımcılığa uğramasına ve gelecekteki kariyerlerinde benzer zulümlerle karşılaşmamalarına sebep olacak.”

Trudeau, hükümetin planlarını geçtiğimiz ay, Twitter üzerinden açıklamıştı.

Özür, ordudaki veya kamudaki görevlerinden uzaklaştırılan yüzlerce Kanadalı LGBT’lerden dilenecek. 

1960’lı yılların sonuna kadar, gay ve lezbiyen insanları kökünden kazımak için bir program devam ettirilmişti. Yetkililer, Ottawa Üniversitesi’nde geliştirilen, insanlara müstehcen fotoğraflar gösterip tepkilerini ölçen Fruit Machine adında, bir cihaz kullanmışlardı.

Bu yılın başında LGBT’lerin uğradığı adaletsizlikleri gidermek adına adımlar atacağına söz veren Trudeau şunları söylemişti:

“Hükümetimiz, tüm Kanadalılar için eşitliğe inanıyor. Oldukları ve sevdikleri kişi için cezalandırılan vatandaşlarımızın problemlerini ve mağduriyetlerini gidermek adına bir kanun değişikliği hazırlıyoruz. Tasarıyı bu yıl bitmeden geçireceğiz ve LGBT vatandaşlarımızın geçmişte maruz kaldıkları ayrımcılık için resmi bir özür de dileyeceğiz.”

İskoçya hükümeti de, LGBT’lerin uğradığı adaletsizlikler ve ayrımcılıklar için özür dilemişti. 

İskoç Başbakanı, Nicola Sturgeon parlamentoda yaptığı duygulandıran konuşmada şunları söyledi:

“İskoçya, son yıllarda LGBT eşitliği konusunda büyük adımlar attı ancak bizi şoke etse de bu ülkenin eşcinselleri, eşcinsel olduğu için yargıladığı ve mahkum ettiği günler o kadar da uzak değil. Şu an yasal olan eşcinsel ilişkiden dolayı cezalandırılan insanlar değil devlet yanlış yaptı ve suç işledi. Bu insanlar koşulsuz şartsız bir özrü ve affı hak ediyor. Bu özür tabi ki dönemin yasalarını tatbik eden kolluk kuvvetleri ve adalet sisteminden değil yasa koyucu olan hükümetten ve parlamentodan gelmeli. İşin gerçeği, onlarca yıldır İskoçya’daki bazı politikacılar ve bürokratlar böyle adaletsiz yasaları desteklediler veya kabul ettiler. Bu zatlar parlamentodan halka homoseksüelliğin yanlış olduğu mesajını verdiler ve homofobiyle nefreti körüklediler. Şimdiyse ben Başbakan olarak, kesin olarak, tartışmasız bir biçimde ve tüm kalbimle o yasalar için ve o yasaların yol açtığı adaletsizlikler için özür diliyorum. Parlamentonun yapacağı hiçbir şey geçmişte yaşananları silemez, ancak çıkacak yeni yasayla ve bu özürle o zülme maruz kalan insanlara biraz olsun rahatlık verebileceğimizi umut ediyorum.”

Sturgeon’un özrünü, Birleşik Krallık hükümetinden de benzer bir açılım takip etti.

Kanada Hükümeti aynı zamanda LGBT’leri daha çok dahil edici adımlar da atıyor.

Kanada Silahlı Kuvvetleri, bu yaz bir yeniden markalaşmaya giderek LGBT askerleri ve potansiyel LGBT acemi erleri daha kabul edici bir yapıya büründü. Ayrıca Kanada, kimliklerindeki ‘Erkek’ ve ‘Kadın’ yerine cinsiyetini belirtmek istemeyenler için bir ‘X’ seçeneği de ekledi.

Yine de ülkede bazı LGBT vatandaşlar hala dezavantajlı konumda çünkü rıza yaşı yasaları, kişinin hangi cinsel aktiviteyi yaptığına göre değişiklik gösteriyor.

 

 

1 Comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

348 Paylaşımlar
Paylaş348
Tweetle
Paylaş
Pin