İzleyin: 1945’teki Gay Havuz Partisinin Bu Görüntüsü, Yeni Bir Belgesele İlham Verdi

 İzleyin: 1945’teki Gay Havuz Partisinin Bu Görüntüsü, Yeni Bir Belgesele İlham Verdi
Digiqole ad

Louis Public Radio’ya göre, film yapımcısı Geoff Story’nin Missouri’deki St. Louis’teki bir mülk satışında eşsiz bir keşif yapmasının ardından yeni bir belgesel üretiliyor.

On yıllardır devam eden ev filmleri, yaz güneşi altındaki insanlara birbirleriyle dans edip, 1945’te özel bir havuz partisinde öpüşen insanların kısa süreli özgürlüğü gösteriyor. 

O dönemlerdeki LGBT kişilerin, kuir hayatların tasvirinin seyrek bulunmasının sebebi; LGBT olarak anılacak olursanız hayatınızın neredeyse her alanını mahvedebilecek olması. Story ise, ev filmlerinin bir kısmını Gay Home Movie’de toplamaya başladı. Film, görünmez olmanın hayatta kalmak için zorunlu olduğu zaman dilimine ışık tutacak.

Filmler, 40’lı yılların ünlüleri için tercih edilen bir kuaför olan Buddy Walton’ın emlak satışından satın alındı. Walton’ın yeğeni Susie Seagraves, St. Louis Public Radio’ya verdiği demeçte şunları söyledi;

“Kraliçeler ve başkanların eşleri ve film yıldızları… Her zaman süslü yerler ve havalı kişilerin etrafındaydı, güzel bir hayat geçirdi.”

Story, kayıtlarda çakışan bu yana havuz partisinden bugün hala hayatta olan ve o günler hakkında konuşmak isteyen birini bulmak için girişimde bulundu. O ve yardımcı müdürü Beth Prusaczyk, bazı erkeklerin yakınlarını buldu, ancak hiçbiri kendileri değildi. Prusaczyk şunları söyledi;

“Ah, ‘bu erkekler 90’lı yaşlarının ortalarında olabilir, hala hayatta olabilirler bile’ diye düşünerek yola çıktık. Ama aslında onları bulup bulamayacağımızı bilmiyorum.”

Story ise filmle ilgili şu açıklamayı yaptı;

“Altın değerinde ve çok özel olduklarını biliyordum. Filmdeki bir çok sahne beni derinden etkiledi.”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

37 Paylaşımlar
Paylaş37
Tweetle
Paylaş
Pin