Dünya Haberler

2. Round! Polonya’nın LGBT Gençliği, Hükümetin Baskısına Boyun Eğmedi!

GMag
Yazar: GMag

Hükümetin baskılarına ve yasaklarına rağmen, Polonya gençliği LGBT etkinliklerini kutlamaktan korkmuyor.

Özel ve geleneksel bir gün olan, “Gökkuşağı Cuma”yı anlamlı kılan ise, LGBT organizasyonlarının gençleri bilgilendirmesi ve eşitlik adına farkındalığın artması.

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen etkinlikte Polonya’nın farklı okullarından öğrenciler gökkuşağı desenli kıyafetleri ve bayraklarıyla sokakları renklendirdi. Gençler, Polonya hükümetinin LGBT haklarına karşı kayıtsız kalışını da protesto etti.

Polonya’da üç yıldır kutlanan “Gökkuşağı Cuma”, muhafazakar çizgideki milli eğitim bakanı Anna Zalewska’nın açıklamaları nedeniyle yasaklanmıştı. Zalewska, kutlamaların eğitim kanunlarını çiğnediğini belirtmişti.

LGBT oluşumları ise bu durumu sistematik bir saldırı ve baskıcı bir düşünce olarak değerlendiriyor. Zalewska’nın iddiasının doğruluk payı olsun olmasın, Polonya gençliği bildiğini okumaktan çekinmiyor. Twitter üstünden paylaşılan fotoğraflarda, gençliğin ve LGBT’nin coşkusu her fotoğraftaki yüzlerden okunabiliyor. Lehçe “Gökkuşağı Cuma” anlamına gelen “#TęczowyPiątek” etiketi altındaki paylaşımlar büyük ilgi görüyor.

Bu günün daha önce yıllarca kutlanmış olması ve yasaklanmasına gösterilen bu tepki, yasağın kaldırılması için önemli dayanaklar olarak değerlendiriliyor. Dileriz Polonya hükümeti yanlışından geri döner ve gençlerle barışır!

Yorum Yaz

0 Paylaşımlar
+1
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin