fbpx   .  

2020’de Yayınlanmış/Yayınlanacak LGBT Temalı 14 Kitap

Carmen Maria Machado’nun akıldan çıkmayan In the Dream House’undan, sevimli ve tatlı romantik komedi Red, White & Royal Blue’a kadar 2019 yılında dünyada kuir temalı birçok kitap yayınlandı. Şimdiye kadar 2020 de benzer bir başlangıç yapmış gibi duruyor. Bu yıl Daniel M. Lavery ve Cameron Esposito gibi isimlerin biyografilerinden tutun da, çeşitli konulara sahip birçok kuir temalı kitaplar çıkması bekleniyor. Eğer 2020’de kitaplığınıza renk katmak istiyorsanız aşağıda sizler için sıraladığımız kuir temalı 14 kitaba göz atmalısınız.

1-    Real Life – Brandon Taylor

Bu yılın en çok beklenenlerinden olan bu kitap, Brandon Taylor’un çıkış yaptığı kitap olma özelliğine sahip. Yazar, kitabında ABD’nin orta bölgelerinde siyahi ve kuir olmayı önemli bir açıdan ele alıyor. Doktora adayı ana karakterimiz Wallace, bir hafta sonu arkadaşıyla beklenmedik bir anda karşılaşır. Bu arkadaşı, ana karakterin öğrendiği yüzünü yaşamakta oldukları küçük üniversite kasabasında ifşa etmekle tehdit eder.

 

2-    All My Mother’s Lovers – Ilana Masad

İnsanlar genelde bütün kadınların eninde sonunda annelerine dönüşeceğini söyler. Peki ya anneniz aslında düşündüğünüz kişi değilse ne olur? Bu soru, All My Mother’s Lovers’ta 27 yaşındaki ana karakter Maggie Krause’un karşılaştığı durum. Maggie’nin kuir olduğunu kabul etmekte zorlanan annesi Iris, aniden vefat eder. Maggie aile evine dönünce annesinin arkada kızının daha önce hiç duymadığı beş tane mektup bıraktığını keşfeder. Maggie, mektupları ulaştırmak için yola düştüğünde aslında annesinin kim olduğunu keşfeder.

3-    My Autobiography of Carson McCullers – Jenn Shapland

Carson McCullers ve Annemarie isimli iki kadın arasındaki aşk mektuplarını ortaya çıkardıktan sonra Jenn Shepland, McCullers’ın hayatının ve mirasının geri kalanını yazmak için kendini adamaya karar verir. Sonuç, iki kitabın bir kitapta birleşmesi olur. Bu kitap ünlü yazarı inceleyen anı türünde önemli bir eser.

4-    Something That May Shock and Discredit You – Daniel M. Lavery (Daniel Mallory Ortberg)

Genellikle kurduğu, yönettiği ve yazdığı internet sitesi The Toast ile bilinen Daniel M. Lavery, edebi analiz yeteneğine sahip olduğunu göstermiştir. Yazar, cinsiyet değişimi ve kültürel eleştiri gibi konuları bu biyografisinde eşsiz bir şekilde bir araya getiriyor.

5-    The Fire Never Goes Out: A Memoir in Pictures – Noelle Stevenson

Ödüllü yazar-illüstratör olan Stevenson, aynı zamanda Nimona ve Netflix’teki She-Ra’nın yaratıcısıdır. Yazar, bu çarpıcı biyografi türündeki kitabında inanç, hırs, aşk ve sevgi ile olan mücadelesini ve deneyimlerini anlatoyor.

6-    Upright Women Wanted – Sarah Gailey

Upright Women Wanted, Sarah Gailey’in kalemiyle faşist Amerikan rejimine karşı savaş açan, kuirliğe bürünmüş, gerçekçi ve vahşi batı temalı bir kitap. Haydutlar, silahlı çatışmalar ve deli dolu maceralar arıyorsanız, bu kitap tamamıyla size hitap edecektir.

7-    Later: My Life at the Edge of the World – Paul Lisicky

Paul Lisicky’nin biyografi türündeki bu kitabı, biyografi türüne yön verecek özelliğe sahip. Kitap, yazarın 1990’lı yılların başlarında Provincetown’daki zamanını, AIDS krizinde eşcinsel olduğunu açıklamasını ve yazarın yaşlanma yolculuğunu anlatıyor.

8-    Save Yourself – Cameron Esposito

Ünlü komedyen Cameron Esposito, sizi ağır konulardan çıkarmayı bu kitapla başaracak ve içinizi ferahlatacak. Save Yourself, yazarın Roma’da seks yapabilmesi için katıldığı sirki ve kişisel yolculuğunu hem iyi hem de kötü taraflarıyla anlatıyor.

9-    dayliGht – Roya Marsh

Bir sanatçı, eğitimci ve aktivist olan Roya Marsh, şiirleriyle yıllarca övgüler toplamayı başarmıştır. Yazar, bu kitabında şiirlerini bir araya getirdi. Kitapta Amerika’da siyahi olmak, kadın olmak, zor koşullar altında bulunmak gibi konular bulunuyor.

10-  Girl, Serpent, Thorn – Melissa Bashardoust

Melissa Bashardoust’un büyüleyici kuir masalı, bir prensesin hikayesini konu alıyor. Fakat prenses, lanetli bir dokunuşa sahip. Soraya isimli prenses hayatı boyunca kendisini gölgelerde gizleyerek yaşamıştır, fakat erkek kardeşinin düğünü yaklaştıkça bir kız mı, canavar mı yoksa her ikisi mi olduğuna karar vermelidir.

11-  Exciting Times – Naoise Dolan

Dolan, çıkış yaptığı kitabıyla İrlandalı genç bir gurbetçiyi konu alıyor. Zengin çocuklara İngilizce öğretmek amacıyla Hong Kong’a gelen ana karakterimiz Ava, burada kendisi için para harcamayı seven fakat Ava’yı pek sevmeyen zengin bir bankacı olan Julian ile bir ilişki yaşamaya başlar. Ava, Hong Kong doğumlu bir avukat olan Edith ile de bir şeyler yaşamaya başlar ve hangisiyle birlikte olması gerektiğine karar veremez.

12-  You Exist Too Much – Zaina Arafat

Yazar, Brooklyn’de yaşamakta olan 20’li yaşlarında olan bir karakteri konu almaktadır. Karakter, Filistin-Amerikalı biseksüel bir kızdır. Fakat ana karakterimiz, zarar verici bir ilişki yüzünden The Ledge isimli bir tedavi merkezine gitmek zorunda kalır. Burada onu yetiştiren insanlar yüzünden yaşamış olduğu travmalarla yüzleşmek zorunda kalacaktır.

13-  Broken People – Sam Lansky

Tüm duygusal yaralarınızı size ‘açık-ruh ameliyatı’yla geçirmeyi teklif eden bir şamanla tanıştıysanız ne yapardınız? New York-Los Angeleslı cinsiyetsiz yazar Lansky’nin Broken People isimli kitabı, bu konuya odaklanıyor. Eğer gerçeklik ve kimlik hakkında okumak istiyorsanız, bu kitap tam olarak size hitap edecektir.

14-  Everybody (Else) Is Perfect: How I Survived Hypocrisy, Beauty, Clicks, and Likes – Gabrielle Korn

Korn, 2017 yılında NYLON’un en genç şefi olarak editörlük yapmış ve zamanında moda endüstrisinde yükselen bir yıldız olmuştur. Fakat sahne arkasında yaşamı göründüğü kadar çekici değildir. Korn, bir lezbiyen olarak New York’ta aşk aramış ve anoreksiyle mücadele etmiştir. Bu kitapta yazarın yaşadığı zorlukları, kişisel anlatımıyla görebileceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.