3,5 Milyon Nüfuslu Afrika Ülkesi, İlk Onur Kutlamalarıyla Tarihe Geçmeye Hazırlanıyor

 3,5 Milyon Nüfuslu Afrika Ülkesi, İlk Onur Kutlamalarıyla Tarihe Geçmeye Hazırlanıyor
Digiqole ad

Kendisini Somali’den bağımsız sayan 3.5 milyon nüfuslu Afrika Ülkesi Swaziland’da bir grup eşit haklar aktivisti ülkenin ilk LGBT organizasyonunu düzenleyerek tarihe geçmeye hazırlanıyor.

Ülkenin devlet başkanı Kral III. Mswati, önceden homoseksüelliği ‘şeytani’ olarak tanımlamıştı ve eşcinsel olmak ülkede hala yasadışı. Swaziland Başbakanı Barnabas Sbisiso Dlamini de, ülkenin eşcinsel ilişkileri yasallaştırmayı düşünmek için hazır olmadığını söylemişti.

Tüm zorluklara rağmen ülkedeki bir yasal savunma grubu Swaziland’da LGBT demenin ne olduğu konusundaki görüşleri değiştirmeye ve ülkenin ilk Onur kutlamasını düzenlemeye kararlı.

Rock of Hope grubunun başını çektiği Haziran’da gerçekleştirilecek organizasyon ülkenin ilk halka açık LGBT toplanması olacak. Gay barlar ve diğer LGBT sosyal mekanlar ülkede yer almazken bu etkinlik kuir insanların toplanması için düzenlenen ilk organizasyon.

Rock of Hope İletişim Müdürü Melusi S. Simelane şöyle konuştu:

“İlk etkinlik küçük olacak ancak sonsuza kadar saklanamayız. Görünür olmazsak hak arayamayız. Herhangi bir hak aramanın ilk anahtar özelliği görünürlüğü sağlamaktır. Biz buradayız, biz varız demektir. Sayılar, istatistikler göstermeliyiz. Hükümete ve diğer kurumlara kendimizi göstermek zorundayız. Onur etkinlikleri bu yüzden çok önemli: LGBT topluluğunun neye benzediğini göstermek için. Başbakan, LGBT’lerin Swaziland’da olmadığını söylüyor. Onur etkinlikleri bize, ‘Sen neden bahsediyorsun? İşte buradayız.’ deme fırsatı verecek.”

Organizasyona 5000-6000 kişinin katılması bekleniyor.

 

Öneriler

1 Comment

    Avatar
  • Bir hata var sanırım. Somali kuzeyde, bahsedilen ülke Afrika’nın güney ucunda. Güney Afrika Cumhuriyetinden bağımsız olacaktı sanırım.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin