fbpx   .  

35 Ülkeden 400’ün Üzerinde Dini Liderden Ortak Açıklama: Eşcinsel Seks Yasal Hale Gelmeli, Dönüşüm Terapisi Yasaklanmalı!

İmzacılar arasında Başpiskopos Desmond Tutu’nun yanı sıra Müslüman ve Yahudi liderler de bulunuyor.

Başpiskopos Desmond Tutu ve Birleşik Krallık’ın Liverpool Piskoposu gibi dini liderleri, hükümetlerden eşcinsel seksi yasal hale getirmelerini ve “dönüşüm terapisini” yasaklamalarını talep etti.

 

35 ülkeden 400’ün üzerinde dini liderinin talepleri, dini öğretilerin LGBTİ+ları başarısızlığa uğrattığının kabulüyle birlikte geliyor.

Şu anda en az 69 ülke hala eşcinselliği suç olarak görüyor ve cezalandırıyor- bazıları ölüm cezasıyla. Bu arada sadece beş ülke, LGBTİ+ları “iyileştirmek” için tehlikeli ve beyhude girişimler olan “dönüşüm terapisini” yasakladı.

 

Bugün başlatılan ortak bildiride şöyle deniyor:

“Bazı dini öğretilerin, lezbiyen, gay, biseksüel, transseksüel, kuir ve interseks olanlarda çoğu kez derin acılara ve suçlara neden olduğunu ve olmaya devam ettiğini üzüntüyle anlıyoruz.”

“Bazı öğretilerimizin hoşgörüsüzlüğü besleyen, adaletsizliği sürdüren ve şiddetle sonuçlanan baskıcı sistemler yarattığını ve yaratmaya devam ettiğini derin bir üzüntüyle kabul ediyoruz.”

“Bu, birçok kişinin aileleri, dini grupları ve kültürel toplulukları tarafından reddedilmesine ve yabancılaşmasına yol açtı ve yol açmaya devam ediyor.”

“Yaşayanlardan af diliyoruz.”

“Müslüman toplumu bu konuşmaya hazır”

Açıklama, birçok dinin tartışmalı olarak gördüğü aynı cinsiyetten evlilik gibi konularda tam eşitliği desteklemiyor.

Ancak, “adalet” ve suç sayılmasının sona ermesini talep ediyor:

“Tüm ulusları, cinsel yönelim veya cinsiyet kimliği nedeniyle suç sayılmasına son vermeye, LGBTİ+ kişilere yönelik şiddetin kınanmasına ve adaletin onlar adına yerine getirilmesine çağırıyoruz.”

“Bir kişinin cinsel yönelimini, cinsiyet kimliğini veya cinsiyet ifadesini – genellikle” dönüştürme terapisi “olarak bilinir – değiştirme, bastırma veya silme girişimlerinin sona ermesini ve bu zararlı uygulamaların yasaklanmasını istiyoruz.”

Ortak açıklama, “önyargı ve damgalanmanın sürdürülmesine son verilmesi” talebiyle devam ediyor.

İmza sahipleri arasında önde gelen bir Katolik olan eski İrlanda cumhurbaşkanı Mary McAleese, apartheid karşıtı kahraman Başpiskopos Desmond Tutu, Kanada Başpiskoposu Linda Nicholls ve Birleşik Krallık’ın Liverpool Piskoposu Paul Bayes bulunuyor.

Organizatörler toplamda, Anglikan Komünyonunun dört bir yanından 9 Başpiskopos, 51 Piskopos ve 16 Dekan, Sih, Müslüman, Budist ve Hindu dinlerinden 65 haham ve çeşitli dini liderlerin imzaladığını söylüyor.

Onlardan biri olan Reform Yahudiliğinin eski kıdemli hahamlarından Haham Laura Janner-Klausner, Thomson Reuters Vakfı’na “dinlerimizde … hala suçlu olduğumuz çok şey var” dedi.

Bu arada, Güney Afrika, Cape Town’daki, dünyanın birkaç LGBTİ içeren camilerinden biri olan Masjidul Ghurbaah Camii’nin kurucusu İmam Muhsin Hendricks, “Müslüman topluluğunun bu konuşmaya hazır olduğunu düşünüyorum” dedi.

Ozanne Vakfı hayır kurumu, bugün LGBTİ+ Yaşamlar Küresel Dinlerarası Komisyonu’nun açılışını kutlamak için girişimi düzenledi.

İngiltere hükümeti, birkaç yıldır bunu yapma sözü vermiş olmasına rağmen, ülke hala “dönüşüm terapisini” yasaklamamasına rağmen lansmanla birlikte sanal konferansa sponsorluk yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.