fbpx   .  

Matthew Perry, ‘Friends’teki Karakteri İçin Eşcinsel Bir Hikayeyi İstemedi!

Değişik bir şekilde kuirfobik olan dizinin, Chandler Bing’in gizlice gay barlarına girmesini konu alan bir hikayesi olabilirdi.

Popüler NBC sitcomu Friends’i kronikleştiren yeni bir kitapta, diziden bir yazar, aktör Matthew Perry’nin (şakacı karakter Chandler Bing’i oynayan), orkinos eritmeli sandviçlerini sevdiği için gay barlara gizlice girmesine sebep olan bir hikayeyi reddettiği yazıyor.

 

Generation Friends: An Inside Look at the Show that Defined a Television Era’da, yazar Saul Austerlitz, Perry’nin bu fikri düşündüğünü ancak fikirden tam olarak hoşlanmadığını söyledi.

 

 “Perry hayır deyince hikaye rafa kaldırıldı.”

Gösterinin iki lezbiyen yan karaktere sahip olmasına rağmen – Ross’un eski karısı Carol ve ortağı Susan – 90’ların sonundaki / 2000’lerin başındaki şov, genel kuirfobisi yüzünden eleştirilmişti.

Kuir kültür eleştirmeni Samantha Ridel’in belirttiği gibi, şovun lezbiyen çifti, “esas olarak Ross’u rahatsız etmek ve kırılgan maskülenliğini yıkmak için kurgulanmış gibiydi. Ridel, ”Ross ile olan ilişkilerinin dışında, iki karakter de özellikle iyi tanımlanmamıştı. Örneğin çift, evlenmiş ve çocuk sahibi olmuş olsa da ekranda hiç öpüşmedi.” Diye ekliyor.

Dizide başka kuirfobi örnekleri de var, The Independent şöyle yazıyor:

“Chandler ve Joey sık sık eşcinsel bir çift sanıldı, erkek karakterlerle feminen oldukları düşünüldüğü için alay edildi, Ross, erkek bir dadısı olması fikrine katlanamadı ve Chandler, genellikle başkaları eşcinsel olduğunu sanmasın diye paranoyak gösterildi.”

Video sanatçısı Tijana Mamula ise, 2011’de, 10 yıllık dizide sürekli kullanılan kuirfobik mizahı gösteren “Homofobik Dostlar” başlıklı 50 dakikalık bir video hazırladı.

İşte o video:

LGBT kimliğine yönelik antagonistik tutumuna rağmen, dizi iki GLAAD Media Award adaylığı ve bir Outstanding Comedy Series’ten ödülü kucakladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.