Editörün Seçtikleri

Açık İlişkiye Karşı Kalıplaşmış 4 Gay Argümanı ve Cevapları

GMag
Yazar: GMag

Bazı eşcinsel erkekler açık ilişki fikrinden nefret ediyor ve asla barışamıyor. “Bana göre değil fakat isteyen buyursun” düşüncesinden ziyade, hem kendileri hem başkaları için açık ilişki fikrine karşı olanları kastediyoruz. 

Doğrusu kendin için herhangi bir şeyi istememenin her türlü haklı gerekçesi olabilir, fakat başkalarının seçimlerine sinirlenmeyi anlayamıyoruz. Yine de, yardımcı olmak adına klişeleşmiş dört argümanı karşılayıp, yardımcı olmak istiyoruz. 

1. “Tek eşliliği zorlaştırıyor”

Bugüne kadar GMag ekibi olarak karşılaştığımız tüm argümanlar arasında, en anlaşılabilir olanı bu. Gay topluluğu zaten ufacık ve düzgün birini bulmak yeterince zor. Çok eşliliğin giderek yayılıyor olması, tek eşlilik arayan kişileri endişeye sürüklüyor olabilir. 

Fakat! Durum şu ki, tek eşlilik arayan biri ile çok eşli olmak isteyen biri zaten birbirleri için yaratılmamışlardır. Dolayısıyla aklından bunu geçiren birilerini “norm” haline getirip tek eşliliğe zorlamanın anlamı yok. 

2. “Toplumda kabul görmemizi zorlaştırıyor”

Hatırlamakta fayda var ki, sadece LGBT veya kuir bireyler değil herhangi bir birey toplumun geri kalanına adapte olma motivasyonu ile hareket etme yükümlülüğü taşımıyor. Bugüne kadar alışılagelmiş bazı alışkanlıklar ve anlayışlar, bazı kimseleri “rahat” hissettirsin diye bizim hayatımızı şekillendiremez. 

3. “Gerçek bir ilişki değil”

Tek eşlilik arayanlara göre değil tabii ki, fakat çok eşlilere göre öyle. Yine de, kimi ilgilendirir ki? Başkalarının ilişkileri hakkında kafa yormak sadece yapacak daha iyi bir işi olmayanların aklından geçer. Başkalarının ilişkilerine kafa yormaktan başka yapacak daha iyi bir işiniz yoksa, vay anam vay. Bu noktada ilişkilerden çok daha ciddi problemler var demektir. 

4. “Uzun ömürlü olmaz”

Yine geleceğimiz konu, kimi ilgilendiriyor? Kaldı ki, çok eşliliği hem heteroseksüel hem de eşcinsel çevrelerde uzun yıllar boyu başarılı bir şekilde yürütebilenler var.  Eğer takılınılan konu ilişki ömrüyse, üzülerek belirtiyoruz ki bunun çok eşlilikle veya açık ilişki ile alakası yok. İnsanlar birbirlerine tahammülsüz ve hangi ilişkinin ne kadar süreceğini kestirmek güç. 

Ayrıca, anlamlı ve güzel olduktan sonra hangi ilişkinin ne kadar sürdüğünün ne kadar önemi var?

Yorum Yaz

51 Paylaşımlar
+1
Paylaş51
Tweetle
Paylaş
Pin