Almanya’nın İlk Kuir Vekili LGBTİ+ Haklarını Savunmaya Geliyor

 Almanya’nın İlk Kuir Vekili LGBTİ+ Haklarını Savunmaya Geliyor
Digiqole ad

“Herkes güvenli, özgür ve eşit haklara sahip olarak yaşayabilmeli.”

Almanya hükümeti, ülkenin LGBTİ+ haklarını koruyacak ve hükümetin bu konudaki politikalarını gözden geçirecek ilk kuir Vekilini atadı.

Green party’nin bir üyesi olan Sven Lehmann, geçtiğimiz Çarşamba günü (5 Ocak) cinsel yönelimin ve cinsiyetin çeşitliliğinin normalleştirilmesi için Federal Hükümet Komiserliği pozisyonunu kabul etti.

Lehman aynı zamanda cinsel yönelim ve cinsiyet çeşitliliği adına yapılan planlama programının da başına getirildi.

42 yaşındaki Lehmann, geçtiğimiz Çarşamba günü yaptığı Instagram paylaşımında kendinden ülkenin ilk “Kuir Temsilcisi” olarak bahsetti ve kurulan yeni ofisin toplumda çeşitliliği hükümete ve topluma kabul ettirmek için büyük önem taşıdığını söyledi.

“Herkes güvenli, özgür ve eşit haklara sahip olarak yaşayabilmeli. Yeni hükümet özgür iradeye dayanan ilerici kuir politikalar uygulayacak ve aile hakkında uygulanan yürütmeler toplumdaki bütün aile biçimleri için tekrardan düzenlenecek.”

Yasaların herkes için işlediğinden emin olmak isteyen kuir vekil, “Trans, nonbinary ve interseks bireylerin temel hakları sonunda zorla da olsa tanınacak ve korunacak.” diyor ve Almanya’yı toplumda çeşitlilik hakkındaki politikalar ile örnek bir ülke haline getirmeyi hedefliyor.

Uluslararası Lezbiyen, Gay, Biseksüel ve İnterseks topluluğu ILGBTIA’in yayınladığı 2021 Gökkuşağı haritasında Almanya 100 üzerinden 52 almıştı bakalım seneye bu oran ne olacak. 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin