fbpx   .  

Anket: Kendini LGBTİ+ Olarak Tanımlayan Amerikalıların Sayısı 2012’den Bu Yana İki Kat Arttı

Washington merkezli bir şirket olan ve dünya çapında kuruluşlara analiz ve yönetim danışmanlığı sağlayan Gallup tarafından yapılan yeni araştırma, Amerikalıların yüzde 7,6’sının kendilerini LGBTİ+ olarak tanımladığını ortaya koydu.

Bu rakam dört yıl önceki yüzde 5,6’lık orandan ve 2012’de ilk kez ölçülen yüzde 3,5’lik orandan daha yüksek. Yeni anket, ABD’nin 50 eyaleti ve Columbia Bölgesi’nde 18 yaş ve üzeri 12.000’den fazla Amerikalı ile yapılan telefon görüşmelerine dayanmakta.

LGBTİ+ nüfusu içerisinde biseksüellerin en büyük oranı oluşturduğu, bunu gay ve lezbiyenlerin izlediği tespit edilmiştir.

 

Anket ayrıca genç kuşakların kendilerini LGBTİ+ olarak tanımlama olasılığının iki kat daha fazla olduğunu, her beş Z kuşağı yetişkinden birinin ve neredeyse her 10 Y kuşağından birinin kendilerini bu şekilde tanımladığını ortaya koymuştur.

Z Kuşağı yetişkinleri 2023 yılında 18 ila 26 yaş aralığında iken, araştırmaya katılan Y Kuşağı yetişkinlerinin yaşları 27 ila 42 arasında değişmektedir.

Kadınların kendilerini LGBTİ+ olarak tanımlama olasılığı da erkeklere kıyasla neredeyse iki kat daha yüksek bulundu.

 “Mevcut eğilimler devam ederse, LGBTİ+ kimliği taşıyanların oranının önümüzdeki otuz yıl içinde ABD’li yetişkinlerin yüzde 10’unu aşması muhtemeldir.” 

2023 yılında yapılan bir dizi yeni araştırma, Z kuşağının “gay” ve “lezbiyen” gibi ikili etiketleri giderek daha fazla reddettiğini ve “kuir” gibi daha akışkan etiketleri tercih ettiğini ortaya koydu.

Business Insider ve YouGov tarafından yapılan bir araştırma ise, X kuşağı ve Y kuşağının yüzde birine kıyasla, Z kuşağının (18-26 yaş arası) yüzde birinin kendini kuir olarak tanımladığını ortaya koydu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.