Bilim Konuşuyor: Eşcinsellerden Nefret Edenler Gerizekalı!

 Bilim Konuşuyor: Eşcinsellerden Nefret Edenler Gerizekalı!
Digiqole ad

Geçtiğimiz günlerde Intelligence dergisinde bilişsel yetenek ile anti-LGBT davranışlar arasında ters orantı olduğunu gösteren bir çalışma yayınlandı.

Avustralya’da Francisco Perales tarafından yürütülen çalışmaya 11,654 kişi katıldı.

PsyPost’a göre, araştırmacılar bilişsel yetenek için üç farklı test uyguladı: okuduğunu anlama, nümerik sembolleri anlama ve basamak testi.

Testin devamında katılımcılara eşcinsellerin heteroseksüeller ile aynı haklara sahip olup olmaması gerektiği soruldu.

Araştırmacılar bu soruya,“Hayır” cevabı verenlerin testin geri kalanında diğer katılımcılara kıyasla daha düşük sonuçlar elde ettiğini saptadı.

Perales, “Bilişsel yetenek, eşcinsel çiftlere karşı olan bakış açısının şekillenmesinde önemli bir role sahip” ifadesini kullandı.

Araştırmacılar eğitim ve bilişsel yeteneklerin homofobiye etki ettiğini düşünüyor ve ayrıca, eğitimin eşcinsel çiftler ve LGBT toplumuna karşı olan önyargıyı kırmak için etkili bir araç olduğunu belirtiyorlar.

Okuduğunu anlama testi, bunama belirtisi gösteren bireylerin zeka seviyesini ve IQ puanlarını ölçmek için kullanılıyor. Nümerik sembolleri anlama testi travma durumlarından kaynaklanan beyin hasarını tespit etmek için kullanılırken, basamak testi hafıza kuvvetini ölçüyor.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin