fbpx   .  

Bir İngiliz Dizisindeki İlk Trans Karakter

İngiltere’nin en popüler dizisi, East Ender’da bundan böyle bir trans karakter de yer alacak. Dizi yayınlanıyor olduğu ilk zamanlardan bu yana oldukça yüksek bir izleyici kitlesine sahip. 3760 bölümü aşkın süredir yayında he hala ilk günkü gibi izlenen bir dizi.

BBC Soap’ın prodüktörü Dominic Treadwell-Collins, diziye yeni bir ana karakter olarak trans bir oyuncu eklemek hususundaki çalışmasını Londra’daki Saturday at Student Pride Etkinliği’nde şu şekilde bir açıklama yaptı: “East Enders’ın gücü dünyayı değiştirebilir. Ancak bir değişim talebimiz varsa bunu yavaşça yapmalıyız.”

Trans rolünü kabul edecek bir oyuncu bulabilmek için oyuncu ajansıyla bir arayışa başlayan Treadwell, bu karakteri de bir trans oyuncunun oynaması gerektiğini belirtti. Bu sayede de stereotip trans izlenimlerini silmeyi amaç ediniyor.

 

Öncesinde homofobi, ırkçılık, HIV, cinsiyetçilik, boşanma, genç yaşta hamilelik ve aile içi şiddet gibi konu başlıklarını da işlemiş ve oldukça olumlu sonuçların doğmasına sebep olmuş dizi, toplumsal ayrışmaları ele alma konusunda sosyal sorumluluk hissiyatını bir kez daha gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.