Birini Kendinize Aşık Etmenin 5 Bilimsel Yolu

 Birini Kendinize Aşık Etmenin 5 Bilimsel Yolu
Digiqole ad

Bilimsel olarak kanıtlanmış tekniklerle birinin size ilgi duymasını sağlamak hakkında önceleri de konuşuldu, yazıldı. Fakat birini kendinize nasıl aşık edersiniz? Bu videoda psikoterapist ve yazar M. Gary Newman, basit bir hoşlanmayı uzun süreli bir ilişkiyi başlatabilecek hislere dönüştürmenin 5 yolundan bahsediyor.

 Graham Flanagan: İnsanları aşık eden şey nedir? Bu son derece soyut ve çoğu örnekte kişisel bir kavram. Ama aslında arkasında bilimsel gerçekler var.

Birinin size aşık olmasını sağlayabilecek ve bilimsel olarak kanıtlanmış 5 yoldan bahseden yazar ve psikoterapist Gary Newman’a kulak verelim.

Sürekli göz teması kurun.

giphy

Newman, Harvard Üniversitesi psikologlarından Zick Rubin’in çalışmasına referansla, birbirine aşık olan insanların birlikte oldukları zamanın %75’inde göz temasını koruduklarını söylüyor. Bu kadar basit. Samimiyet, göz teması azaldıkça azalıyor.

İyi bir dinleyici olun.

giphy (1)

Newman, Nevada ve Washington üniversitelerinden bir grup psikologun çalışmasına dayanarak birini dinlemenin, onu kendinize aşık etmenin anahtar noktalarından olduğunu söylüyor. Newman, kim olduğumuzla, tecrübelerimizle ve hislerimizle ilgilenen insanları sevmeye daha yatkın olduğumuzu söylüyor. Karşınızdakinin söylediklerine aşırı cevap vererek konuşmayı kendi hakkınızda bir sunuma çevirmeyin. Dahasında ne yapmalı? Konuyu açan sorular sorun ve tutku ile karşılık verin.

 Onaylamak.

giphy (4)

Aynı çalışmalar, karşınızdakini onaylamanın aşık olma sürecinin anahtar parçalarından olduğunu söylüyor. Newman’a göre partnerinize kazandığını hissettirmek, aşka giden doğru ve en direk yol. Newman, eğer karşınızdaki kişinin sizin yanınızdayken iyi hissetmesini sağlarsanız, aşık olmasını da sağlarsınız diyor. Başarısız ilişkilerin %48’i ev hayatında karşılıklı takdir duygusunun yoksunluğuna bağlıdır.

 Gülümsemek.

giphy (3)

Bu oldukça temel bir konu. Drake Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmaya göre gülümsemek, birini kendinize aşık etmek için hayati bir nokta. Bu sizi daha çekici ve girişken gösterir. Newman ayrıca bunun sizi başarılı biri olarak göstereceğini söylüyor.

Fiziksel temasa önem verin.

giphy (2)

Newman’a göre sayılar yalan söylemez. Yine Harvard’da yapılan bir çalışma, birbiriyle daha fazla fiziksel temas kuran kişilerin daha mutlu ilişkiler yaşadığını gösteriyor. Newman, bu temasların birbirinizin yanında rahat etmenizi ve samimiyetinizin artmasını sağlayacağını söylüyor.

Kısaca, bunlar birini kendinize aşık etmek için izleyebileceğiniz, bilimsel olarak kanıtlanmış 5 yol: Göz teması kurun, iyi bir dinleyici olun, karşınızdaki kişinin takdir edildiği hissine kapılmasını sağlayacak şekilde davranın, çokça gülümseyin ve birbirinizle fiziksel temas kurun.

Newman’ın dediği bir şey daha var; karşınızdaki kişinin tutkusunu paylaşın. Newman, herhangi bir konuda tutkulu olan birinin, bu konu üzerinde kendine ait en hassas noktalarını dışavurduğunu söylüyor. Karşınızdaki kişinin bu tutkuyla beslediği duyguları paylaşın, kendinizinkilerle birleştirin. Böylelikle aranızdaki ilişkiyi geliştirin. Sanıyoruz bunu da listeye ekleyebiliriz artık.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

54 Paylaşımlar
Paylaş54
Tweetle
Paylaş
Pin