fbpx   .  

Birleşik Krallık, 50. Onur Ayı’nı Çıkaracakları Yeni Madeni Pride Parasıyla Kutlayacak

Kraliyet Darphanesi, 18 Mayıs Çarşamba günü duyurulan madeni parayla Birleşik Krallık’ta 50. Onur Ayı’nı kutluyor. Kraliyet Darphanesi’nin katılımı ise kutlamanın bir parçası.

Londralı bir sanatçı, yazar ve LGBTİ+ aktivisti olan Dominique Holmes’un tasarladığı gökkuşağı renklerini içeren 50 peni, bu yazdan sonra kullanılabilir hale gelecek. 

 

Yeni 50 peni madeni paranın bir tarafında Kraliçe II. Elizabeth’in tasviri, diğer tarafında protesto, görünürlük, birlik ve eşitlik sözcükleri ile süslenmiş gökkuşakları yer alıyor.

 

Tasarım, LGBTİ+ topluluğundaki insanları temsil etmek için siyah kahverengi ve diğer renkteki  insanların yanı sıra transseksüel bireyleri temsil etmek için pembe, açık mavi ve beyazı içeriyor.

Kraliyet Darphanesi müdürü Clare Maclennan, yeni 50 peni madeni para ile İngiltere’de “50 yıllık ilerleme kaydetmenin bir ayrıcalık” ve Gurur olduğunu söyledi.

Maclennan, “Bu, ikonik gökkuşağı renkleriyle Pride Birleşik Krallık ruhunu yakalayan renkli baskı teknolojisiyle, Britanya’nın LGBTİ+ topluluğuna adanan ilk Birleşik Krallık madeni parası” dedi.

“Kısa bir süre önce Londra’daki Pride temsilcilerini Kraliyet Darphanesi’nde lansmanın bir parçası olarak kendi madeni paralarını basmak ve onlarla iş dünyasında çeşitlilik ve kapsayıcılık konusundaki vaatlerimizi tartışmak ve geleceği nasıl yeniden icat ettiğimizi göstermek için ağırlamak bir onurdu.”

Londra’daki Pride pazarlama ve iletişim direktörü Asad Shaykh, Kraliyet Darphanesi ile çalışmanın ve “sayımın yapıldığını görmenin” bir “ayrıcalık” olduğunu söyledi.

Bu Temmuz, 1972’de Eşcinsel Kurtuluş Cephesi (Gay Liberation Front) tarafından düzenlenen ve yönetilen ilk Birleşik Krallık Pride yürüyüşünün 50. yılını işaret ediyor.

Nisan ayında Londra’daki Pride (şu anda başkentin Pride etkinliklerini organize eden ve 2012’de kurulan grup), 2022 yürüyüşü için tarihi 1972 rotasını izleyeceğini doğruladı. Mart sonrası ilk pikniğin 1972’de gerçekleştiği Hyde Park’ta başlayacak. Aynı zamanda 1985 yılında madenci çalışma gruplarının LGBTİ+ topluluğuyla dayanışma gösterdiği yerdi.

Londra’da Pride son yıllarda sert eleştirilerle karşı karşıya kaldı ve 2021’de eşbaşkanlar da dahil olmak üzere en kıdemli beş üyesinin örgütteki ırkçılık ve zorbalık iddialarının ardından istifa ettiğini gördü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.