Birleşik Krallık’ın İlk LGBT Müzesi ‘Queer Britain’ Yakında Açılıyor!

 Birleşik Krallık’ın İlk LGBT Müzesi ‘Queer Britain’ Yakında Açılıyor!
Digiqole ad

Londra’da Birleşik Krallık’ın ilk LGBT müzesi açılması için yeni bir kampanya başlatıldı. The Guardian’ın haberine göre Queer Britain adı verilecek olan müze, ülkenin LGBT mirasının zenginliğini ve çeşitliliğini kutlayacak.

Basın açıklamasına göre; müzede kalıcı, geçici sergiler ve gösterilere ev sahipliği yapacak ve ‘parçası olarak doğdukları ya da anlamaya çalıştıkları kültür hakkında gerekli bir kaynak’ olacak.

Kampanyayı başlatanlar müzenin 2021’de açılmasını bekliyorlar ve LGBT tarihinin tam olarak bilinebilmesi ve kutlanabilmesi için, hem LGBT’lerden hem de LGBT dostlarından hikayelerini toplayacaklar.

Kampanyanın lideri Joe Galliano şunları söyledi:

“Queer Britain cinsiyet ve cinsel kimlik ayrımı yapmaksızın herkes için olan ilk ulusal müze olacak. Tüm arkaplanlardan gelen LGBT’lerin hayatlarını yansıtacak ve kutlayacak.”

Bu arada Londra Büyükşehir Başkanı Sadiq Khan da müze için desteğini açıkladı. 

“Bir belediye başkanı olarak; Londra’nın LGBT’lere değer verilen, LGBT’lerin mutlu ve güvende hissettiği bir şehir olarak bilinmesi benim için çok önemli. Bu tüm dünyaya Londra’nın çeşitlilik ışığı yayan bir mesajı olduğunu gönderecek. Müzeyi açmak ve müzenin LGBT tarihinin parlayan bir ışığı rolünü üstlenmesi için sabırsızlanıyorum.”

Müze için Güney Londra’da Southwark semtinde potansiyel bir yer bulundu bile. 

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin