Birleşik Krallık’tan LGBT’lere Şaka

 Birleşik Krallık’tan LGBT’lere Şaka
Digiqole ad

Birleşik Krallık’ta çıkan bir haber ülkede büyük bir tartışma konusu oldu.

Londra metrosundaki hatlardan birinin adının LGBT’ler onuruna Onur Hattı olarak yeniden adlandırılması ile ilgili haber kısa sürede birçok insan tarafından paylaşıldı.

LGBT’ler bu haberi sevinçle karşılarken sağcı gruplar haberi bir rezalet olarak yorumlayan paylaşımlar yaptı. Ancak ne var ki haber aslında düşündükleri gibi bir haber değildi. Haberin son cümlesinde aslında haberin niyetini ortaya koyan bir cümle vardı ancak bazı insanlar bunu farkedemedikleri için gülünç duruma düştüler.

Haberin son cümlesinde metro hattının açılışı 31 Nisan olarak veriliyor. Yani? Yanisi; öyle bir gün yok. Haber kaynağı okuyucuyu 1 Nisan şakası yaptığını söylemektense farklı bir yol izlemeyi tercih etti, ancak bu seçim bazı insanların basit dikkatsizliği üzerine haberin gerçek algılanmasına neden oldu.

İşte o haber:

Londra metrosunun Jubilee hattının adı LGBT eşitliği onuruna Onur hattı olarak değişti.

Geçtiğimiz ay Birleşik Krallık’ın başkenti Londra’yı Berkshire, Buckinghamshire ve Essex’e bağlayan yeni demiryolunun Londra metrosuna bağlanan uzatmasının adının Kraliçe onuruna Elizabeth olarak değiştirileceği duyurulmuştu.

1977’de Kraliçe II. Elizabeth’in Silver Jubilee olarak adlandırılan 25. tahta çıkış yıldönümü onuruna Jubilee olarak adlandırılan hattın adı kafa karışıklığı yarattığı için değiştirilmesi gündeme geldi.

Stanmore ve Stratford arasında işleyen hatta bulunan yeni ad ise Londra’nın çeşitliliğini göstermek üzere Onur hattı oldu. Hattı haritalarda gösteren çizgi ise gökkuşağı renklerine çevrildi.

Transport-for-London-rainbow

Londra Ulaşım Sorumlusu Mike Brown şöyle bir açıklama yaparak durumu değerlendirdi: “Onur hattı Londra ulaşımı için büyük bir öneme sahip ve bu ad bu harika kentte çeşitliliğimizi kutlamak için harika bir ad.”

“Londra dünyanın turizm başkenti  ve bu burada yaşayan, burayı ziyaret eden ya da burada çalışan herkesin çeşitliliğimizi görmesi için harika bir fırsat.”

Londra belediye başkanı Boris Johnson ise durumu şöyle değerlendirdi: “Bu mükemmel kentimizde LGBT’lerin verdiği mücadeleyi hatırlatıcı bir görev görmesi açısından önemli bir adım ve Onur hattının büyüyen Londra ulaşım ağına katılması için sabırsızlanıyorum.”

“Parlamento binasının önünden gökkuşağının geçmesini görmek harika olacak ve bu bizde ne kadar harika bir gelişim yaşadığımızı ve daha nasıl gelişeceğimizi gösterecek.”

Buckingham Sarayı’ndan bir yetkili şöyle belirtti: “Kraliçe kendine adanmış sadece bir hat olmasından hoşnut, iki ad biraz fazla kaçıyor.”

“Yeni Elizabeth hattından oldukça memnun ve Jubilee hattının LGBT topluluğu onuruna adını değiştirmesinden oldukça mutlu ve kraliyet ailesi için uzun yıllar hizmet vermiş birçok eşcinsel var.”

Ancak hattın adının değişmesinden herkes memnun değil.

Hristiyan Meselesi grubundan Andrea Williams durumu “LGBT lobisinin masum çocukları etkilemek için giriştiği küstah bir girişim” olarak niteleyip “Hiçbir hattın adının Tanrı ya da İsa olmaması niyeti ortaya koyuyor”

“Bu kararın Britanya’nın Hristiyan değerlerine gelecekteki etkileri üzerine endişeliyiz.” diye ekledi.

Hat 31 Nisan’da bir törenle açılacak.

Not: Evet belki sadece bir 1 Nisan şakası, ancak ülkede politikacılara LGBT ile ilgili mevzular konusunda kendilerini ve ülkeyi nasıl geliştirmeleri gerektiğini gösteren bir mizah örneği. Umarız politikacılar buradan alması gerektiği dersi alır.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin