fbpx   .  

Biseksüel Bayrağı Hakkında Bilmeniz Gereken 6 Gerçek

İşte bu konuda bilmeniz gereken tüm detaylar.

1. Evet, kendi bayrağımız var.

 

Kimler bunu zaten biliyordu?

 

2. Biseksüel bayrağını Michael Page tasarladı.

Bi+ topluluğunun çoğunluğu, gökkuşağı Pride bayrağıyla daha az bağlantı hissettiğini ve tüm Bi+ topluluğunun etrafında toplanabileceği sembollerle bir bayrak oluşturmak istediğini fark etti.

3. Renk şeması başka bir iki gurur sembolünden ödünç alındı.

Page, biseksüellik ve pride sembolü olarak iki örtüşen üçgeni kullandı.

Queer x Design’ın yazarı Los Angeles merkezli sanat tarihçisi Andrew Campbell’e göre, bu üçgenler Liz Nania tarafından 1987 Mart’ında Washington’da ilk ulusal biseksüel birliğin düzenlenmesine yardım ederken tasarlandı. Deezen’e şunları söyledi: “Bunlar LGBTİ+ tasarımının akıllılığının güçlü bir ifadesi. Tasarım, üçgeni bir başlangıç ​​noktası olarak alıyor. Pembe üçgen, Naziler tarafından ikinci dünya savaşı sırasında erkek eşcinselleri işaretlemek için kullanıldı. Lezbiyenlerse seks işçileri ve ‘konformist olmayanlar’ gibi diğerleriyle siyah üçgenle ayrıştırılıyorlardı. Nania, her biri normatif cinsiyet ikilisinin bir kutbunu temsil eden pembe ve mavi üçgenleri üst üste koydu. Örtüşmelerinin alanı, pembe ve mavinin birleşiminden oluşan koyu bir mor. Bu örtüşme, potansiyel olarak bir kapsayıcılığı iletiyor. Bu simge daha sonra, Page’in Bi+ Pride bayrağının temeli oldu.

4. Renklerin anlamı var.

Bayrağın üst yüzde 40’ı pembe, orta yüzde 20’si mor ve alt yüzde 40’ı mavi. Çeşitli renkler, birden fazla cinsiyete duyulan çekimi temsil ediyor. Pembe, daha sonra AIDS aktivist grubu ACT UP tarafından 1980’lerde bir dayanışma ve pride nişanı olarak benimsenen pembe üçgenlere gönderme yapıyor. Mor, bi+ topluluğu için başka bir argo terim olan “mor tehdit” (veya “lavanta tehdidi”) için bir imaydı. Mavi, hem örtüşen birden fazla cinsiyeti yansıttığı için hem de bi+ aktivisti Cynthia Connors’a göre, “çünkü bayrağı ve renklerin geldiği orijinal üçgenleri, cinsiyet ikilisiyle ilgili bir şakaya dönüştürüyor. Bi+ topluluğu hiçbir zaman bir kelime oyununa veya şakaya karşı koyamadı.”

5. 5 Aralık 1998’de kullanılmaya başlandı.

Bu da onu 22 yaşından büyük yapıyor.

6. Kesinlikle çok etkileyici.

Bi+ bayrağınızın dalgalanmasına izin verin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.