fbpx   .  

Bitcoin Nedir? Bitcoin Nasıl Alınır? Bitcoin Nasıl Satılır?

Bitcoin fiyatının hızlı değiştiği dönemlerde, Bitcoin ve kriptoparaları arayanların sayısı da artıyor. Bitcoin kavramını haberlerde, arkadaş sohbetlerinde ya da yakın çevrenizde ilk defa duyduğunuzda, Bitcoin’in gerçekten ne olduğunu öğrenmek bazen zor olabilir. Henüz Bitcoin’le tanışmamış olanlar için bir başlangıç rehberi hazırladık.

Bitcoin nedir?

Bitcoin’i anlayabilmek için öncelikle tüm teknik ve karmaşık tanımları bir kenara bırakarak Bitcoin’in bir para birimi olduğunu kabul etmeniz gerekiyor. Evet, Bitcoin, nakit para ile yapabildiğiniz her şeyi yapabilmenize olanak sağlayan, arkasında herhangi bir merkezi otoritenin olmadığı, Bitcoin ağını kullanan herkesin eşit haklara sahip olduğu ve sadece elektronik ortamda var olan dijital bir para birimidir.

Tüm kontrolün kullanıcıda olduğu bu para birimi ile ödeme (transfer) yapmak oldukça kolaydır ve tüm işlemler, kişiden kişiye, arada herhangi bir aracı olmadan gerçekleşir. Bitcoin transferlerini, bir bankadan bir tanıdığınıza para göndermek gibi düşünebilirsiniz. Bir farkla: Bitcoin transferlerinde aracı banka yoktur. İşlem, sadece gönderici ve alıcı arasında gerçekleşir.

 

Bitcoin, şifreleme algoritmalarına dayanan veri taşıma ve saklama altyapısı nedeniyle “kriptopara” olarak adlandırılmaktadır. Bitcoin hakkında daha detaylı bilgiye Bitcoin (BTC) Nedir? makalemizden ulaşabilirsiniz.

Kriptoparalara ilk adımı atarken Bitcoin’den sonra en çok karşılaşacağınız kavramlardan biri de blokzinciridir (blockchain). Blokzincirini basitçe, merkezi olmayan, şifreli, sürekli büyüyen bir veritabanı olarak tanımlayabiliriz. Blokzinciri kavramı  hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz Blokzinciri Teknolojisi Nedir? makalemizi okuyabilirsiniz.

Bitcoin Nasıl Alınır?

Bitcoin hakkında biraz bilgi sahibi olanların cevap aradığı ilk sorulardan biri “nasıl alınır?” sorusudur.

Kolayca Bitcoin alabilmek için BtcTurk’e üye olmanız, banka hesabınızdan Türk Lirası transfer etmeniz yeterli. Ekranda gördüğünüz fiyattan, 10 TL ve üzeri tutarlarda Bitcoin alabilirsiniz.

BtcTurk’e üye girişi yaptıktan sonra Bitcoin almak çok kolay. Banka hesabınızdan BtcTurk’e Türk Lirası transfer ederek çok kısa bir süre içerisinde Bitcoin sahibi olabilirsiniz. Bitcoin alabilmek için izlemeniz gereken tüm adımları BtcTurk’te Nasıl Bitcoin Alınır? yazımızda bulabilirsiniz.

Bitcoin Nasıl Satılır?

Hesabınızdaki Bitcoin’i dilediğiniz zaman Türk Lirası karşılığında kolayca satabilirsiniz. BtcTurk’te Nasıl Bitcoin Satılır? makalemizden satış işleminin tüm detaylarını okuyabilirsiniz.

Bitcoin Yatırma Çekme İşlemleri

BtcTurk hesabınıza Bitcoin transfer etmek ya da BtcTurk’te satın aldığınız Bitcoin’i başka bir cüzdana transfer etmek isterseniz Bitcoin Cüzdanı sekmesinden Bitcoin işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bitcoin Yatırma Çekme işlemleri ile ilgili tüm detayları BtcTurk’te Bitcoin Yatırma Çekme İşlemleri makalemizde bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.