Brezilya Başkanı Bolsonaro: Bir İbneler Ülkesi Olmayı Bırakmalıyız

 Brezilya Başkanı Bolsonaro: Bir İbneler Ülkesi Olmayı Bırakmalıyız
Digiqole ad

Brezilya dünyada korona virüs yüzünden dünyada en fazla vatandaşını kaybeden ikinci ülke ama Bolsonaro ‘hepimiz bir gün öleceğiz,’ diyor.

Brezilya Başkanı Jair Bolsonaro COVID-19’la savaşmaları ve ‘bir ibneler ülkesi’ gibi davranmayı bırakmaları gerektiğini söyledi.

Bu, ülkesinde korona virüs yüzünden 163.000 kişi öldüğü halde sürekli pandemiyi hafife alan aşırı sağcı liderin son çıkışı.

Turizmle ilgili yaptığı bir konuşmada Bolsonaro ‘ibneler’ ya da ‘muhallebi çocukları’ anlamına gelen ‘maricas’ kelimesinin kullandı.

‘Herkesin bu günlerde tek konuştuğu pandemi. Bunu durdurmalıyız. Ölümlere üzülüyorum. Gerçekten üzülüyorum. Ama hepimiz bir gün öleceğiz. Gerçekten kaçmakta bir yarar yok. Bir ibneler ülkesi olmayı bırakmalıyız. Yüzleşmeli ve savaşmalıyız. Bu ibne muhabbetlerinden nefret ediyorum.’

Ülke ABD’nin ardından dünyada korona virüs yüzünden en fazla vatandaşını kaybeden ikinci ülke.

Ancak Bolsonaro virüsle ilgili garip açıklamalar yapmayı sürdürüyor.

Daha önce de korona virüsü ‘küçük bir grip’e benzetmiş ve Brezilyalıların bağışıklık sistemlerinin kanalizasyonda yüzüp yine de bir şey kapmayacak kadar güçlü olduğunu söylemişti. Üstelik insanların pandemiye tepkisini de ‘histeri’ olarak nitelendirmişti.

Kendine Homofobik Diyor

Dahası, Bolsonaro Ekim 2018’de seçildiği zamandan beri homofobik retoriğiyle tepki topluyor. Kendisi daha önce de ölü bir oğlu, eşcinsel bir oğula tercih edeceğini söylemişti.

Ocak 2019’da göreve başladıktan saatler sonra, İnsan Hakları Bakanlığı’nın gelecekte LGBTİ+ meseleleriyle ilgilenmesini durdurmuştu. Bu meseleyle ilgilenmek için başka bir federal kurumu da görevlendirmedi.

Gerçekte, Brezilya Latin Amerika ülkeleri içinde en iyi LGBTİ+ haklarına sahip olanlardan biri ve büyük şehirleri büyük LGBTİ+ topluluklarına ve devasa Pride etkinliklerine ev sahipliği yapıyor.

Buna karşın, homofobi ve transfobi baki ve her sene önemli bir sayıda LGBTİ+ öldürülüyor.

Bolsonaro konuşmasını aynı zamanda Seçilmiş ABD Başkanı Joe Biden’a saldırmak için de kullandı.

Brezilya lideri Donald Trump’ın müttefikiydi. Bolsonaro Biden’ı seçim sonucu sebebiyle kutlamayan az sayıda dünya liderinden biri.

Biden Trump’la ilk tartışmasında, Bolsonaro yönetimini yaygın yangınlarla zarar gören Amazon yağmur ormanlarını korumak için daha fazla şey yapmaya davet ederek Bolsonaro’yu sinirlendirmişti.

Şimdiyse Bolsonaro, ‘Yakın zamanda bir başkan adayı Amazon’lardaki yangınları söndürmezsek, Brezilya’ya ticaret yaptırımları uygulayacağını söyledi. Böyle bir şeyle nasıl mücadele edersiniz? Diplomasi tek başına işe yaramıyor. Barutunuz olması lazım. Kullanmak zorunda değilsiniz. Ama onlar sahip olduğunuz bilmeli,’ dedi.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

26 Paylaşımlar
Paylaş26
Tweetle
Paylaş
Pin