fbpx   .  

Bu İlkokul, Her Şeyi Kapsayan LGBTİ+ Eğitimi Veren İlk Okul Oldu!

“Gençlerin çeşitlilik içeren ve kapsayıcı bir toplumda tam kapasitelerine ulaşmalarına yardımcı olmak için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.”

İskoçya’da bir ilkokul, müfredat genelinde tamamen kapsayıcı bir LGBTİ+ eğitimi sunan ilk okul olmasının ardından takdir topladı. 

Glasgow’daki Castleton İlkokulu, ülkede ulusal uygulama ve değerlendirme eğitim paketini tamamlayan ilk okul oldu.

 

Bu, İskoç Hükümeti’nin LGBTİ+ hakkında kapsayıcı eğitimin uygulanmasında okullara yardımcı olmak için oluşturulmuştu.

Eğitim paketleri, çocukların okuldaki farklı dersler aracılığıyla LGBTİ+ konuları, kimlikleri ve sorunları hakkında bilgi edinmelerine yardımcı olacak kaynaklar içerecek.

“Eğitime yönelik bu kapsayıcı yaklaşımın gençler için şimdiden somut sonuçlar getirdiği açıktır.”

Okul ayrıca öğretmenlerin “okul ortamında ve daha geniş bir çevrede homofobi, bifobi ve transfobiyle etkin bir şekilde mücadele etmelerine” yardımcı olmak için destek teklif etti.

İskoçya Eğitim Bakanı Jenny Gilruth, kısa süre önce gerçekleştirdiği bir ziyaret sırasında okulun yaptıklarının “ilham verici” olduğunu söyledi.

Gilruth şunları söyledi: “İskoçya’da kapsamlı LGBTİ+ eğitimini müfredatın tamamına yerleştiren ilk okul olan Castleton İlkokulunu ziyaret etmekten büyük mutluluk duydum.

“Ülke genelindeki pek çok okul, öğrencileri LGBTİ+ kimlikleri ve sorunları konusunda eğitmek için zaten olumlu adımlar atıyor, ancak bu önemli bir dönüm noktası.Gençlerin çeşitlilik içeren ve kapsayıcı bir toplumda tam kapasitelerine ulaşmalarına yardımcı olmak için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.”

Bu aynı zamanda LGBTİ+ karşıtı davranış, dil ve zorbalık vakalarının da azalması anlamına geliyor. Bu hem okul içinde hem de daha geniş bir çevrede geçerli.

Gilruth sözlerine şöyle devam etti:

“İskoçya’nın eğitim sistemi herkesi desteklemelidir. Müfredatın da okullarımızda öğrenim gören gençler kadar çeşitlilik barındırması büyük önem taşımaktadır.”

“Castleton ve ülke genelindeki benzer okullarda yürütülen ilham verici çalışmalar, kapsayıcı eğitimin önyargıları ortadan kaldırmaya nasıl yardımcı olabileceğini ortaya koymaktadır. Önümüzdeki aylarda ve yıllarda bu çalışmalarda daha fazla ilerleme olmasını dört gözle bekliyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.