Çinli Voleybol Yıldızı Kız Arkadaşıyla Fotoğraf Paylaşarak Açıldı

 Çinli Voleybol Yıldızı Kız Arkadaşıyla Fotoğraf Paylaşarak Açıldı
Digiqole ad

Eski Çinli voleybolcu Sun Wenjing, LGBTİ+ topluluğuna yönelik hükümet baskısının ortasında eşcinsel olarak açıldı.

Geçen Perşembe günü, 27 yaşındaki kız arkadaşıyla birlikte çektiği iki fotoğrafı Çin’in en büyük sosyal medya platformu Weibo’da yayınladı. Çin haber kaynağı SupChina’nın bildirdiğine göre, çiftin poz verme tarzı evlilik sertifikalarında yer alan düğün fotoğraflarını andırıyor.

Sun, görüntülere eşlik eden bir başlıkta, “Hiçbir şey yapmasına gerek yok, ama tekrar tekrar ona aşık olacağım” dedi.

“Yıllar boyunca, o benim her şeyim.”

Fotoğraflar, Çince Hanzi ile yazıldığında “sonsuza kadar” kelimesine benzeyen bir tarih olan 9 Eylül’de yayınlandı. SupChina’ya göre tarih sonsuzluğun sembolü olarak kabul ediliyor ve Çinli çiftlerin evlenmek için tercih ettiği popüler bir gün. Fotoğrafların iyi karşılandığı ve 60.000’den fazla beğeni ve 4.000’den fazla yorum aldığı bildirildi.

Bir yorumcu, Sun’ı cesaretinden dolayı övdü. Takipçi, “Cinsel yönelimimizi hiç gizlemeyerek, ben ve sevgilim ne zaman toplum içinde sen ve kız arkadaşın gibi davranabileceğimizi bilmiyorum” diye yazdı.

Başka bir kullanıcı, Sun’ın açıklığının diğerlerinin önünü açacağını umduğunu dile getirdi. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı tarafından 2016 yılında yürütülen bir araştırmaya göre, LGBTİ+ Çin vatandaşlarının sadece %5’i tamamen açılmış durumda. 2013 Pew Research araştırmasıysa, akrabalarına açık olduklarını bildiren Amerikalı LGBTİ+ yetişkinlerin %59’unun aksine, sadece yüzde 15’inin ailelerine cinsel yönelim ve kimliklerini söylediğini ortaya koydu.

Bir başka takipçi ise, “Daha fazla insan, özellikle de kamuya mal olmuş kişiler, ne kadar çok açılırsa, Çin toplumunun LGBTİ+ sorunlarını hala tabu olarak görme olasılığı o kadar düşer” dedi.

Çin’de evlilik eşitliği henüz yasal olmadığı için düğün temalı fotoğrafların şimdilik sembolik kalması gerekecek. Hükümet, bu ayın başlarında “doğru güzellik standardını” savunmak adına “korkak idolleri” yasaklayan düzenleyici yönergeler yayınlayarak LGBTİ+ haklarını giderek daha fazla zorlamaya başladı. Yeni kurallar, Weibo’nun BLACKPINK ve BTS gibi çeşitli K-pop sanatçıları için birkaç hayran grubunu yasaklamasına neden oldu.

Temmuz ayında Weibo’nun LGBTİ+ üniversite öğrencileri için olan grupları uyarı yapmadan toplu olarak sildiği bildirildi. Sadece iki ay önce, Çin Komünist Partisi temsilcileri, LGBTİ+ öğrencilerle, dışarıdan fon alıp almadıklarını ve hükümete karşı çıkıp çıkmadıklarını sorgulamak için toplantılar düzenledi.

Çin’in halka açık isimlerinin açılması nadir olsa da Sun bunu yapan ilk atlet değil. Çin milli takımında bir futbol yıldızı olan Li Ying, bir yıllık yıldönümlerini kutlamak için Haziran Onur ayı boyunca kız arkadaşıyla Weibo’da bir fotoğraf yayınladı.

Li, “Tüm hassasiyetimin kaynağı ve hedefi sensin,” diye yazdı ve bu onu açılan ilk yüksek profilli Çinli spor yıldızı yaptı.

Li ve kız arkadaşı, sosyal medya reklamlarından yalnızca geçici olarak yararlandılar, Li gönderiyi viral hale geldikten kısa bir süre sonra sildi. Bazı hayranlar, ilişkisi hakkında sessiz kalması için hükümetten veya diğer güçlü figürlerden baskı gördüğünü iddia etti. Diğerleri, Li’nin kız arkadaşının fotoğraflarını daha düzenli olarak paylaşmaya başladığından beri uluslararası maçlarda bulunmadığına dikkat çekti.

Bu arada Sun’ın duyurusu Çin medyasında neredeyse hiç yer almadı. Hong Kong gazetesi South China Morning Post’a göre, haber kaynağı IFeng haberi bildiren birkaç yayından biriydi, ancak ertesi gün sosyal medyada sansürlendi.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin