fbpx   .  

Cinsiyetçi Okulun Öğrencileri Kıyafet Yönetmeliğine Karşı Zafer Kazandı!

Cinsel yönelimlerine saygı duyulmayan öğrenciler okul yönetmeliği tarafından ağır cezalarla karşılaşınca gözyaşlarını tutamıyor.

Houston, Magnolia Bağımsız Okul Yönetimi erkek ve non-binary öğrencilerin saçlarını
uzatmasına karşı ağır ve cinsiyetçi bir kıyafet yönetmeliği uyguluyor.
Okul yönetim kurulu bu Pazartesi yaptığı oylama ile birlikte bu cinsiyetçi kurallardan kurtuldu. Hatta non binary ve erkek öğrenciler artık okulda küpe de takabiliyor.

 

Aileler ve Amerika Sivil Hakları Savunma Birliği’nin Texas kolu (ACLU), geçtiğimiz günlerde okulun birkaç öğrenciyle birlikte 11 yaşındaki Latin erkek öğrenciye Latin kültüründe gayet normal olan “saçını at kuyruğu toplaması” sebebiyle ceza
uygulamasıyla dava açtı. ACLU’nun okulla yaptığı görüşmeler sırasında okulun kıyafet yönetmeliğine uymayan öğrencilerin kaydını dondurduğu ortaya çıktı.

 

Okul, davada adı geçen 6 erkek ve 1 non binaryden oluşan yedi öğrenci arasından sadece kendini non-binary olarak tanımlayan öğrencinin yönelimini tanımıyor ve öğrencinin erkeklere uygulanan kıyafet yönetmeliğine uygun giyinmesini istiyor.

Olayda adı geçen yedi öğrenciye disipline gitme ve sınıfını başaramama gibi ağır cezalarla baskı uygulayan okul “erkek” öğrencilerin saçlarının kulak seviyesinin geçmesine ve saçlarının
toplanmasına sonuna kadar karşı.

Açılan davada “Davacıların belirttiği üzre adı geçen şahısların okul tarafından erkeklere uygulanan ama kızlara
uygulanmayan saç uzatma politikası öğrenciler üzerinde uzun süreli ve ağır zararlara yol açıyor” cümlesi geçiyor.
“Magnolia Okulu’nun cinsiyetçi yaklaşımı yüzünden öğrenciler bir aydan uzun süredir okulun sunduğu bilgilerden mahrum kalıyor, ders dışı aktivitelerin dışında bırakılıyor ve yaşıtlarıyla aralarında uygulanan ayrımcılıklarla boğuşuyorlar.”

11 yaşında kendini non-binary olarak tanımlayan öğrenci T.M, geçtiği birkaç yılda saçının uzun olduğunu ve bunun cinsel yönelimini ifade etme konusunda önemli olduğunu söylüyor.  

Dava raporunda, “Eğer T.M doğduğu cinsiyet kılıfına göre baskı altında kalıp saçlarını kısa kullanmaya zorlanırsa
karakterinin ve cinsel kimliğinin büyük bir kısmını kaybedebilir.” cümlesi geçiyor.
 
T.M’nin Annesi, Danielle Miller davada çocuğunun saçlarının kesilmesi konusunda uğradığı baskıcı ve travmatik yaklaşım karşısında çocuğun inanılmaz hayal kırıklığına uğradığından ve gözyaşlarını tutamadığından bahsediyor.

“Çocuğumun üzerine uygulanan baskılara karşı tepkisini gördük ve saçlarına asla karışmama kararı aldık.”

Dava sonuçlandıktan sonra okul, uyguladığı kıyafet yönetmeliğinin, davada bahsi geçen yasalara karşı olmadığını savundu. Okul NBC News’te yayınlanan haberinde “farklı görüşlere saygı duyma” ve “Vatandaşların değişim için protesto yapabilmesi” gibi başlıklardan bahsetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.