fbpx   .  

Çok ‘Mahrem’ Olduğu Gerekçesiyle Afrikalı Kral, Bir Eşcinsel Filmini Yayından Kaldırdı!

The Wound ekibi şu an ölüm tehditlerine maruz kalıyor.

The Wound, Güney Afrikalı genç bir erkeğin cinsel kimliğini sorgulayışını ele alıyor

Inxeba, ya da diğer adıyla The Wound, eşcinsel aşkı ele alması sebebiyle Güney Afrika için çığır açan bir film olarak kabul ediliyor.

 

Fakat ne yazık ki bir kral, filmin yayınlanmasından pek de memnun olmadı, ancak bunun sebebi filmin eşcinsel içerik barındırması değil. Zwelonke Sigcawu, Güney Afrika’da yaşayan bir etnik grup olan Xhosa halkının kralı ve endişelerinin sebebi filmde kültürlerinin gizli gelenekleriyle ilgili çok fazla şey bulunması.

Filmde müzisyen ve oyuncu Nakhane Touré tarafından canlandırılan bir fabrika işçisi olan Xolani’yi görüyoruz. Xolani’den genç bir adam olan Kwanda’ya (Niza Jay Ncoyini) erkekliğe geçiş töreninde rehberlik etmesi isteniyor.

Bu durum sayesinde Kwanda ve Xolani, kendilerini ve cinselliklerini keşfetmeye ve anlamaya başlıyor.

Film her ne kadar genç bir adamın erginliğe geçiş sürecine ve bazı amaXhosa kadınlarının hiç farkında olmadıkları sırlara değinse de, birçok kişi bunların ifşa olmasından rahatsızlık duyuyor.

Kralın avukatı Matthew Mpahlwa New24’e şöyle konuştu: ‘Halkı durumdan şikayetçi. Kralımız geleneklerin koruyucusu ve filmde işlenen konu da gelenekler. Bu yüzden film onu da ilgilendiriyor. AmaxHosa halkı panik içinde, birçoğu bu ritüelleri tecrübe etti, çoğunlukla erkekler. Krallıktan bu olaya müdahale etmesini onlar talep ettiler.’

Kral ve halkı The Wound filminin fragmanını izlediklerinde ‘şok geçirdiler’

Kral ve halkı filmin tamamını henüz görmedi. Film yalnızca Durban Gay, Lezbiyen Film Festival ve New York Film Forumu’nda gösterildi.

‘Kral fragmanları izliyordu ve halk resmen şok geçirdi.’ diye ekledi Mpahlwa.

‘İfade özgürlüğü de bir yere kadar, gelenekleri ifşa etmenin de bir sınırı var.’

Kral Sigcawu, mahkemeye başvurup Film ve Yayıncılık Kurulu’na filmin durdurulması konusunda dilekçe vermeden önce filmin yapımcılarıyla barışçıl bir konuşma yapmayı umuyor.

Fakat Inxeba yani The Wound film ekibinin internet üzerinden saldırılara ve tehditlere maruz kaldığı söyleniyor.

Filmin yıldızı Touré ‘diri diri yakılmak’ gibi ölüm tehditlerine maruz kaldı.

 ‘Bunun gibi hoşgörülmesi mümkün olmayan tehditleri çok ciddiye alıyoruz ve şiddetle tehdit eden ya da homofobik nefret suçu işleyen tüm bireylere karşı gereken uygulamalara başvuracağız.’ diye belirtti filmin yönetmeni, Urucu Medya çalışanı Cait Pansegrouw.

The Wound ekibi çevrimiçi zorbalık kurbanı oldu

 ‘Inxeba filmi Güney Afrika halkı tarafından büyük ilgi gördü, çoğu insan filmin yayınlanmasını dört gözle bekliyor. Filmin Facebook sayfasından her gün aldığımız geri bildirimlere baktığımız zaman filmin yayınlanmasına karşı çıkan kısmın yalnızca küçük bir topluluk olduğunu, iddia edildiği gibi ‘tüm Xhosa halkını’ yansıtmadığını görüyoruz.

‘Çekimleri isiXhosa’da yapılan Inxeba, dünya çapında izleyicilerin takdirini kazanmış ve bundan gurur duyan bir Güney Afrika filmi.’

Filmin yıldızı Touré de Xhosa’lı ve bu erkekliğe geçiş törenini bizzat tecrübe etmiş.

‘İnsanlar bir filmi daha görmeden bilmeden onun hakkında yargılarda bulunuyorlar. Hiçbir sırrın aığa çıkmadığını söylerken bu gelenekleri tecrübe etmiş bir Xhosa erkeği olarak konuşuyorum ve bundan da gurur duyuyorum. Filmde açığa çıkan şey daha ziyade şiddetli bir homofobi.’ diyor Touré.

‘Bize tehditte bulunan insanlar, Xhosa törenlerine katılan kişiler tören esnasında cinsel olarak aşağılanırken neredeydiler? Toplumumuzda bebek tecavüzleri yaşanırken neredeydiniz? Kadınlar tecavüze uğrayıp öldürülürken öfkeniz neredeydi? Cevap, hiçbir yerde. Siz onun yerine, dahil olmaktan bir an bile pişman olmadığım, önemli ve anlayış dolu bu filme saldırmayı seçtiniz.’

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.