fbpx   .  

Dünyada Beşinci Kişi HIV’den Kurtuldu

Raporlara göre, kök hücre nakli hastanın tüm bağışıklık sistemini etkili bir şekilde değiştirdi.

Kimliğini korumak için “Düsseldorf hastası” olarak adlandırılan 53 yaşındaki Alman bir erkek, HIV’den kurtulduğu teyit edilen beşinci kişi oldu.

Başarılı tedavinin ayrıntıları ilk olarak 2019’da bir konferansta açıklandı, ancak araştırmacılar o sırada adamın gerçekten iyileştiğini doğrulayamadı. Bugün, dört yılı aşkın bir süredir ilaç tedavisi görmeyen Düsseldorf’lu hastanın vücudunda tespit edilebilir bir virüs bulunmadığı araştırmacılar tarafından teyit edildi.

 

Dr. Bjorn-Erik Ole Jensen yaptığı açıklamada “Bu gerçekten bir tedavi ve sadece uzun süreli bir remisyon değil” dedi. “Bu açıkça olumlu sembol bize umut veriyor, ancak yapılacak çok iş var.”

Düsseldorflu hasta, bir kişinin tüm bağışıklık sistemini etkili bir şekilde değiştiren yüksek riskli bir prosedür olan kök hücre naklinden sonra iyileşen küçük bir grup insana katılıyor.

 

“Berlinli hasta”nın HIV tedavisine ilişkin belgelenmiş ilk vaka 2009 yılında gerçekleşmiş ve hastanın adı Timothy Ray Brown olarak açıklanmıştı. Bunu 2019’da “Londra hastası” izledi ve 2022’de “Umut Şehri hastası” ve “New York hastası” tedavi oldu.

Jensen, “Bu hastadan ve benzer HIV tedavisi vakalarından pek çok içgörü elde edebileceğimizi düşünüyorum” dedi. “Bu bilgiler bize stratejiyi daha güvenli hale getirmek için nereye gidebileceğimize dair bazı ipuçları veriyor.”

South Shore Health’te bulaşıcı hastalıklar direktörü olan Dr. Todd Ellerin ise şunları söyledi: “Bu HIV tedavilerini duyduğunuzda, ne kadar zorlu bir süreç olduğunu göz önünde bulundurursak, tabii ki bu inanılmaz bir şey. Ancak yine de kuralın istisnası olmaya devam ediyor.”

Bu istisna, toplam nüfusun yalnızca yüzde 1’inin kök hücre nakliyle HIV’e dirençli hale gelmeleri için gerekli genetik mutasyonu taşıdığını gösteriyor.

Yine de bilim insanları umutlu olmaya devam ediyor ve Ellerin şunları ekliyor: “Bu, bilimi ilerletme ve HIV’i tedavi etmek için nelerin gerekli olduğunu bir şekilde anlama yolunda atılmış bir adımdır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.