Dünyada Bir İlk: 3 Eşcinsel Erkek, Kanunen Babalar Olarak Kabul Edilen İlk Üçlü Oldu!

 Dünyada Bir İlk: 3 Eşcinsel Erkek, Kanunen Babalar Olarak Kabul Edilen İlk Üçlü Oldu!
Digiqole ad

“Üç baba ve bir bebek” sadece dünyada kendi yolunu çizen başka bir kuir aile.

Eşcinsel bir grup, Kaliforniya’da üç babanın çocuklarının doğum belgelerinde listelenen ilk aile oldu ve üç erkeğe de çocuklarının ebeveynleri olarak eşit yasal haklar tanındı. Kilometre taşı 2017 kararından yaklaşık dört yıl sonra geldi.

Ebeveynler Ian Jenkins, Jeremy Allen Hodges ve Alan Mayfield. Jenkins ve Alan, sekiz yıl önce Jeremy ile tanıştıklarında 17 yıldır birlikteydiler. Grubun birlikte, bir arkadaşlarının kendi suni döllenme işleminden kalan embriyoları kullanarak gebe kaldığı iki çocuğu var.

Mayfield Salı günü Avustralya’daki bir talk şov olan The Morning Show’a şunları söyledi,

“Bizim için en büyük zorluk gerçekten yasal zorluklardı, taşıyıcı annelik sürecinde mahkemeden kimin yasal ebeveyn olacağını açıklayan bir ebeveynlik emri almanız gerekiyordu. Başlangıçta üçümüzün de doğum belgesine sahip olabileceğinden emin değildik, bu yüzden bu bir mahkeme süreci haline geldi.”

Erkeklerin kendilerine taleplerinin kabul edilmeyeceğini ve çocuklarının doğumundan sonra üçüncü ebeveyni eklemeye çalışmak zorunda kalacaklarını düşündükleri bir an vardı, bu daha yaygın olarak kullanılan bir uygulama. Ancak yargıç, erkeklerin tanıklığından etkilenmişti.

Jenkins, geçen yıl HuffPost’a, doğum belgesinde kimin listelendiğini belirlemek için yapılan taşıyıcı annelik duruşmasından bahsetti.

“Yargıcın yüzündeki duyguyu görebiliyordunuz. Önündeki tüm seçeneklere baktı ve bize her yerde türünün ilk doğum belgesini vermek için mevcut yasaları kullanmanın bir yolunu buldu.”

Deneyimleri, hem kuir aileler hem de çok eşli ilişkiler hakkında değişen tutumların bir kanıtı. Geçen yıl, Massachusetts, Somerville şehri, üç veya daha fazla ortaktan oluşan çok eşli grupları içerecek şekilde partnerlik avantajlarını genişletti. Karar, belediye meclisinde oybirliğiyle kabul edildi ve kararnameyi tartışırken, bir meclis üyesi 80.000 nüfuslu şehirde “en az iki düzine” çok eşli aileyi tanıdığını belirtti.

Yönetmeliği hazırlayan konsey üyesi Lance Davis konuyla ilgili bir duruşmada şunları anlattı,

“İnsanlara neyin aile olup olmadığını söylemenin hükümetin görev olduğunu sanmıyorum. Aileleri tanımlamak, tarihsel olarak toplum olarak oldukça yanlış anladığımız bir şey ve bunu yapmaya devam etmemeliyiz.”

Bir çocuğun doğum belgesinde ikiden fazla ebeveynin listelenmiş olması da duyulmamış bir şey değil. Üç kişinin birlikte ebeveynlik yapmasına bazen “üç ebeveynlik” denir ve daha fazla devlet bu uygulamayı kabul etmeye başlıyor. NBC News, 2017 yılında, Kaliforniya’daki grubun yasal korumalarını aldığı yıl, üç ebeveynin mahkemeler tarafından hak sahibi olma eğiliminin arttığını bildirdi. O dönemde en az 12 eyalet, bazı durumlarda çocukların yasal olarak ikiden fazla ebeveyni olabileceğini söylemişti.

Bu haklar inanılmaz derecede önemli. Çok eşli bir ilişki veya üçlü ebeveynlik anlaşması içindeki üçüncü ebeveynin yasal olarak tanınması olmadan, bu ebeveyn hasta çocuğunu hastanede ziyaret edemeyebilir, tıbbi bakımına rıza gösteremeyebilir veya çocuğun tıbbi tedavisi veya okul belgelerine ilişkin önemli bilgilere erişemeyebilir.

Yine de, bazı eyaletler, korumaları üçüncü bir ebeveyne genişletme konusunda hala sertler. Wyoming’de 2014 yılında bir Yüksek Mahkeme kararı, ayrılan ebeveynler yeni ortaklarla ilişki kurmaya başladıkça “ebeveyn” tanımının çok geniş olacağından endişeleniyordu.

Eşitlik mücadelesi devam ederken Jenkins, ailesinin benzersiz yolculuğunu “Üç Baba ve Bir Bebek” adlı bir Instagram hesabında belgeledi. Jenkins tarafından yazılan aynı adlı kitap Mart ayında yayınlanacak. The Morning Show’a verdiği demeçte, ailenin sadece “geleneksel olmayan ailelerde bulunan kişilerin kendilerine daha fazla yasal koruma sağlanabileceğini bilmelerini ve bu sürecin ilerlemesine yardımcı olmasını istediğini ve böylece daha fazla ebeveynin bizim gibi korumaya sahip olmasını istediğini,’ söyledi.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin