fbpx   .  

Engelli, Aktivist ve Kuir: Robert Andy Coombs’un Sıradışı Sanatına Göz Atın!

Palm Springs Sanat Müzesi’ndeki “The Touching History: Stonewall 50″ (12 Ekim 2019 – 19 Mart 2020) sergisinde, Palm Springs Sanat Müzesi’nde sergilenen engelli ve aktivist kuir sanatçı Robert Andy Coombs’un iki büyük fotoğrafı (aşağıda bulunan) yer alacak.

 

Müzenin internet sitesinde, “The Touching History, New York’un Stonewall ayaklanmalarının 50. yıldönümünü anıyor. Polislere, adaletsizliklere karşı yapılan bu ayaklanmalar, eşcinsellerin özgürlüğünü ve LGBTlerin sivil haklarını barındıran önemli bir dönüm noktası. Bu sergi, farklı nesillerden, fotoğraf ve kolaj alanlarında çalışan çağdaş sanatçıları bir araya getiriyor. Sergi, kuirlerin yakınlığını, önem vermeyi, dokunuşun doğrudanlığını ve samimiyetini keşfe çıkıyor.” Yazıyor.

 

Kendini “Güçlü, çekici, yıkıcı derecede yakışıklı, eşcinsel, engelli, sanatçı, aktivist” olarak tanımlayan Robert Andy Coombs, şu anda Yale Üniversitesi’nde ‘Güzel Sanatlar Fotoğrafçılığı’ alanında master yapıyor.

Instagram hesabı kısa bir süre önce ‘Topluluk İlkeleri’ni ihlal ettiği için silinmiş olsa da, Coombs’un sanatsal kariyerini özetlemenin 24 Nisan 2019 tarihli gönderisinin açıklamasından daha iyi bir yolu yok.

“Vay be! Trambolinde geri takla atarken boynumu kırdığımdan bu yana tam 10 yıl geçmiş. Çılgın atletik bir adamdan çılgın engelli bir adama dönüştüm. Değişmeyen tek şey seksiliğim gerçi. Şimdiye kadar nefes almayı, yutmayı, kendi başıma yaşamayı tekrar öğrendim. Şimdi fotoğrafçılık alanında @yale ‘den MFA alıyorum!!! Binlerce yıl düşünsem bugün bulunduğum yere gelebileceğimi tahmin edemezdim. Ama burada olduğum için, inanılmaz ailem ve arkadaşlarım hep yanımda olduğu için çok mutluyum! Nice 10 yıllara!”

Coombs, tarihi serginin bir parçası olduğu için minnettar.

“Engellilik ve cinsellik konusunu kitlelere ulaştırmamdan ve daha özel olarak burada engelli kuirlerin de olduğunu gösterme fırsatına sahip olmaktan dolayı çok mutluyum. Her ne kadar kuir toplulukları bize karşı hoşgörülü olmasa da, onlar arasında bilinmeli ve onlara dahil edilmeliyiz!”

Robert Andy Coombs’un, hakkında, “Hayatımın sonuna kadar çeşitli tekrarlanmalarla devam edecek” dediği “Crip Fag (Engelli İbne)” serisi, 17 tane fotoğraftan oluşuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.