fbpx   .  

‘Eşcinsel Çiftler Cemaat ve Cenaze Törenlerine Katılmamalı’

Piskopos Thomas Paprocki, evli eşcinsel çiftlerin bir son törene katılmamaları gerektiğini  söyledi.

Illinois eyaletindeki bir Katolik Piskopos, eşcinsel çiftlerin cemaat ayini, son ayin ve cenaze töreninde bulunmamaları gerektiğini söyledi.

 

Springfield piskoposluğunu yöneten Thomas Paprocki, eşcinsel çiftler tövbe etmediği sürece bu ayinlere kabul edilmemeli dedi.

Paptocki, bölgedeki papazlar, yardımcı papazlar ve kilise çalışanlarına bu tutumun benimsenmesi gerektiğini bildiren bir kararname gönderdi.

Kararname, eşcinsel evliliklerin Katolik kurumlarında yapılmasının yasaklandığını ve papaz ya da çalışanların bu evliliklerde görev alamayacağını belirtiyor.

Kararnamede yazana göre, eşcinsel çiftler Kutsal Cemaat’e bağlılık göstermemeliler ve cemaat tarafından kabul edilmemeliler.

Eşcinsel birlikteliğin bir parçası olan bireyler eğer günahları için tövbe ederlerse, ölüm döşeğindeyken kilise tarafından hizmet alabilirler.

Paprocki ayrıca”eğer tövbeye dair işaret vermedilerse, cenazeleri bir katolik cenazesi olmamalı.”şeklinde bir madde de yazmış.

Katolik LGBT grubu DignityUSA’nin yazdığına göre bu kararname,”uç derecede kaba ruhlu ve incitici.”

Grubun başkanı Christopher Pett, “Bu, sistematik ve kibirli bir şekilde bizi ve ilişkilerimizi alt üst ediyor.” dedi

Pett “Bishop Paprocki’nin kararnamesi, LGBT bireylerin katolik kiliselerde dışlanmış hissetme ve kiliseyi bırakma nedenlerini açıkça ortaya koyuyor.” şeklinde ekledi.

Paprocki daha önceden de Illinois valisi Pat Quinn’e uzaktan şeytan çıkarma uygulaması yapmayı denemişti.

Thomas Paprocki

Şeytan çıkarma esnasında Paprocki  eşcinsel evliliğin günahlarına af için yalvardı ve eşcinsellerin onarılması için dua etti.

Duasında “Yalanların babası, insan kurtuluşunun düşmanı şeytan def ol. Senin yolundan uzak İsa’ya yol aç.” dedi.

“İsa’nın kendi kanından kazandığı tek, kutsal, Katolik ve apostolik kilisesinin yolundan çekil.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.