Haberler Müzik

Fransa’nın Önde Gelen 70 Sanatçısı, Homofobiyle Mücadele İçin Ortak Bir Şarkı Yaptı

GMag
Yazar: GMag

Fransa’nın önde gelen 70 sanatçısı, homofobiyle mücadele için ortak bir şarkı yaptı. “De l’Amour”, ülkesindeki idamdan güç bela kaçan gay mülteci Azamat’ın hikayesini anlatıyor. 

Şarkı bu hafta yayınlandı ve geliri tamamen Fransız hayır kurumu Urgence Homophobie’ye bağışlanacak. 

Yapımda yer alan isimlerin arasında Emmanuel Moire, Christophe Willem ve Muriel Robin de var. 

Emmanuel Moire, Fransız müzik sitesi Pure Charts’a yaptığı açıklamalarda homofobiyle karşılaştığı anılardan bahsetti:

“Bir gün okul bahçesinde, diğer çocuklar gibi olmadığımı hissetmiştim. Homofobik sözlerle karşılaştım.

Buna hangimiz yabancıyız? ‘Farklı’ olduğumuzun altını çizen laflar, aşağılayıcı ifadeler… Sadece senle aynı cinsiyete sahip birinden hoşlandığın için.”

Çalışmada yer alan diğer şarkıcılar ise şöyle: Christiane Taubira, Marc-Olivier Fogiel, Elodie Frégé, Vincent Dedienne, Camille Cottin, Alex Lutz, Amanda Lear, Elise Lucet, Valérie Damidot, Karine Le Marchand, Daphne Burki, Laurent Ruquier, Christophe Beaugrand, Zabou, Agnès Jaoui, Laura Smet, Amir, Amel Bent, Romane Bohringer, Liliane Rovère ve Stéfi Celma.

Urgence Homophobie, parçanın LGBT’lerin her an karşılaştığı bir problem için farkındalık yaratmak adına yayınlandığını açıkladı. Kurum, dünya genelinde homofobi ile mücadele ediyor ve özellikle eşcinselliğin ölüm ile cezalandırılabileceği ülkelerdeki LGBT mültecilerin elinden tutuyor. 

Kurumun aynı zamanda bir GoFundMe sayfası var ve 18 Aralık’tan bu yana 7,457 Euro toplamış durumda. Fransa’nın homofobi karnesi gittikçe kötüleşiyor ve böyle kurumların değeri gün geçtikçe artıyor. 

1 Yorum

Yorum Yaz

0 Paylaşımlar
+1
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin